Rozwiązanie konkursu – kalkulator finansowy

11

Tak jak Wam obiecałem ogłaszając konkurs z kalkulatorem finansowym, dziś podzielę się jego wynikami i listą zwycięzców. Na początku chciałbym podziękować wszystkim osobom, które zdecydowały się wziąć w nim udział i wysłały odpowiedzi na pytania konkursowe. Aż 8 osób przystąpiło do konkursu, z czego 4 osoby udzieliły odpowiedzi w komentarzach na blogu, a 4 osoby w wiadomości mailowej. Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję 🙂 

Początkowo miałem obawy, czy ktokolwiek będzie zainteresowany konkursem, w którym nie ma co ukrywać, trzeba się będzie trochę napocić. Po pierwsze pobrać mój kalkulator, a po drugie dokonać obliczeń (chociaż przypuszczam, że niektórzy mogli to zrobić na swoich bądź innych narzędziach). Ale na szczęście pozytywnie mnie zaskoczyliście (nie pierwszy raz zresztą 🙂 ) i udało mi się Was zmotywować do wzięcia udziału w tej zabawie. Początkowo nie wszyscy udzielili poprawnych odpowiedzi, ale wspólnymi siłami staraliśmy się nakierowywać Was ku prawidłowym rozwiązaniom (dzięki Sebastian za pomoc 🙂 ). Zresztą nie sztuką jest udzielić poprawnych odpowiedzi, a rozumieć jak to wszystko działa, czyli po prostu ćwiczyć swoją inteligencję finansową.

 

Lista zwycięzców i nagród

Ogłaszając konkurs napisałem Wam, że będą trzy nagrody oraz jedna niespodzianka. Podwyższyłem liczbę nagród do sześciu, z czego trzy to są książki finansowe, a pozostałe trzy nagrody niespodzianki. To oznacza, że łącznie sześć osób będzie nagrodzonych. Jak widzicie prawdopodobieństwo wygrania było bardzo duże, bo aż 75 %. Ale byłoby pięknie, gdyby we wszystkich konkursach były aż takie duże szanse na wygraną 😉 

Wybierając zwycięzców nie tylko patrzyłem na prawidłowe odpowiedzi (chociaż ten aspekt miał największą wagę), ale również zaangażowanie i pomoc w rozwiązaniu zadań innym czytelnikom.

Poniżej pełna lista zwycięzców, którym serdecznie gratuluję:

 • Marta – książka – Emerytura nie jest Ci potrzebna (tutaj osobiste gratulacje dla Marty, bo rozwiązanie przesłała w ciągu zaledwie kilkunastu minut, wow 🙂 )
 • Łukasz – książka – Emerytura nie jest Ci potrzebna
 • Sebastian – książka – Bogaty Ojciec Biedny Ojciec
 • Z – niespodzianka
 • Tomasz – niespodzianka
 • Agnieszka – niespodzianka

Co do nagród konkursowych, to już po ogłoszeniu konkursu zwróciłem uwagę, że jedna z książek jest trudno dostępna (Jak zadbać o własne finanse – Marcin Iwuć) i byłem zmuszony ją zamienić na inną pozycję. Na szczęście problem częściowo sam się rozwiązał, bo dużym zainteresowaniem wśród Was cieszyła się pozycja Emerytura nie jest Ci potrzebna.

Jeszcze w dniu dzisiejszym skontaktuję się z Wami, by ustalić szczegóły wysyłki nagród, więc sprawdzajcie proszę swoje skrzynki pocztowe 😉 

 

Odpowiedzi do zadań konkursowych

Na koniec podzielę się z Wami prawidłowymi odpowiedziami do zadań konkursowych. Na pewno większość z Was już je zna, czytając chociażby odpowiedzi w komentarzach innych osób, ale pokażę Wam to na moim kalkulatorze jak powinny być uzupełnione odpowiednie pola do każdego zadania. Do dzieła 🙂 

 

Zadanie 1:

Treść zadania:

W przypadku którego kredytu hipotecznego skumulowana wartość spłaconych odsetek będzie większa i o ile? Proszę o podanie dokładnych wartości w przypadku obydwu kredytów. Poniżej są opisane ich parametry. Mamy różne kwoty oraz okresy kredytów, natomiast ich oprocentowania są na tym samym poziomie przez cały okres. Kredyty mają raty równe.

zadanie 1 konkursowe

Rozwiązanie:

Kredyt 1 – Skumulowana wartość spłaconych odsetek – 136 305,84 zł

Kredyt 2 – Skumulowana wartość spłaconych odsetek – 143 739,01 zł

Różnica: 7 433,17 zł

Odpowiedź: W przypadku kredytu nr 2 skumulowana wartość odsetek jest większa, o 7 433,17 zł.

konkurs kalkulator finansowy zadanie 1 odpowiedź

 

Zadanie 2

Treść zadania:

Możesz zainwestować 2000 zł na 10 lat. Masz wybór pomiędzy dwiema lokatami bankowymi. Pierwsza lokata oprocentowana jest 2,5% netto w skali roku, przy czym odsetki kapitalizowane są co miesiąc. Druga lokata bankowa oprocentowana jest na 2,7% netto w skali roku, zaś odsetki kapitalizowane są tylko raz w roku. Wybierz korzystniejszą formę przechowywania pieniędzy. Ile dokładnie pieniędzy będziemy mieli w obu przypadkach po 10 latach?

Informacje dodatkowe:

 • Nie uwzględniaj „Podatku Belki”, dlatego podałem oprocentowanie netto.
 • Nie uwzględniaj inflacji, dlatego jej nie podawałem w treści zadania.

 

Rozwiązanie:

To zadanie sprawiło Wam (nie wszystkim 🙂 ) największe kłopoty. Na co trzeba było zwrócić uwagę w treści zadania to różna kapitalizacja odsetek. To powoduje, że w obydwu przypadkach jest różna ilość zdarzeń w ciągu roku – wartość P/YR w kalkulatorze. W przypadku miesięcznej kapitalizacji będzie to wartość 12, natomiast przy kapitalizacji rocznej należało wstawić w tym polu 1.

Odpowiedź: W przypadku pierwszej lokaty na koniec okresu nasz kapitał będzie wynosił 2 567,38 zł, natomiast dla drugiej lokaty będzie to 2 610,56 zł.

konkurs kalkulator finansowy zadanie 2 odpowiedź

 

Zadanie 3

Treść zadania:

W którym przypadku szybciej uda Ci się odłożyć daną kwotę regularnie oszczędzając pieniądze w każdym miesiącu. Środki będą odkładane na oprocentowane konto oszczędnościowe. Podaj dokładną ilość miesięcy oraz o ile miesięcy szybciej uda się to osiągnąć?

 1. Odkładamy 480 zł miesięcznie aby uzbierać łącznie 27 000 zł. Oprocentowanie konta oszczędnościowego – 1,5 % netto.
 2. Odkładamy 450 zł miesięcznie aby uzbierać łącznie 26 000 zł. Oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi 2,5 % netto.

Informacje dodatkowe:

 • Nie uwzględniaj „Podatku Belki”
 • Nie uwzględniaj inflacji, dlatego jej nie podawałem w treści zadania.

 

Rozwiązanie:

To zadanie też nie należało do łatwych, bo chciałem Was wpuścić nieco w maliny. Dlaczego? Zaraz Wam powiem, ale najpierw spójrzmy na rozwiązanie.

Odpowiedź:

Oszczędzanie 480 zł – 54.3 miesiąca
Oszczędzanie 450 zł – 54.5 miesiąca

Różnica wyniosła jedynie 0.2, a więc w pierwszym przypadku o 0,2 miesiąca szybciej uda nam się uzbierać daną kwotę. A więc w obydwu przypadkach dokładnie w 55 miesiącu uda nam się uzbierać oczekiwaną kwotę.

Właśnie z tego powodu wiele osób mogło mieć wątpliwości czy dobrze rozwiązują zadanie skoro wynik wychodzi taki sam. Brawo dla tych, co nie dali się zmylić i udzielili właśnie takiej odpowiedzi 🙂 

konkurs kalkulator finansowy zadanie 3 odpowiedź

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu z kalkulatorem finansowym za wspólną zabawę. Jeśli podobają Wam się takie zadania i wspólne ćwiczenie swoich zdolności finansowych to proszę dajcie mi o tym znać w komentarzu. Chętnie przygotuję tego typu zadania, albo nieco trudniejsze, to w zależności jakie będą Wasze oczekiwania. Z góry dziękuję za Twoją opinię! 😉 

 

 

(Visited 328 times, 2 visits today)

11 KOMENTARZY

  • Dzięki Karol 🙂

   Co prawda w pierwszym konkursie aż 13 osób wzięło udział, to ten był zdecydowanie bardziej wymagający!
   Dlatego i tak jestem bardzo pozytywnie zaskoczony takim wynikiem, bardzo się cieszę! 🙂

 1. Fajny pomysł z konkursem. Następne, nawet bardziej wymagające, mile widziane oczywiście. Myśle, ze prawdopodobieństwo wygranej rzędu 75% moze spowodować nawet większa frekwencję następnym razem 😉

 2. Właśnie odebrałam przesyłkę – zdecydowanie wywołała uśmiech na mojej twarzy (szczególnie „bonusik”)! 🙂
  Bardzo dziękuję za nagrodę, konkurs i wartościowe treści na Twoim blogu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz:
Proszę wprowadź swoje imię: