Jak zarządzać oszczędnościami?

Nawet mając stosunkowo niewielkie zarobki, warto pomyśleć o tym, jak zacząć oszczędzać. Okazuje się, że modyfikacja pewnych życiowych nawyków, zastosowanie się do polecanych przez ekspertów metod, może pozwolić na zgromadzenie dodatkowego kapitału, wystarczy tylko wiedzieć, jak to zrobić. Jak więc oszczędzać i zarządzać „wolnymi” środkami?

Jak zarządzać pieniędzmi?

Na początku należy określić swoje dochody. Wziąć pod uwagę różne ich źródła, nie tylko wynagrodzenie pobierane za pracę, ale też wpływy z rachunków oszczędnościowych, pieniądze za wynajem itp., czyli wszystko to, co wpływa regularnie na nasze konto. Kolejnym krokiem jest określenie swoich wydatków. Warto zacząć od zapisywania wszelkich ponoszonych kosztów, dzięki temu widać, na co przeznaczane są pieniądze i w jakim stopniu. W tym pomaga płacenie za zakupy i usługi kartą, szybko można umieścić koszty w tabelce i zrobić zestawienie wydatków za dany tydzień lub miesiąc.

System 6 słoików

W skutecznym oszczędzaniu pomocny jest „system 6 słoików”. Na czym on polega? Na dzieleniu miesięcznych dochodów na 6 różnych kategorii odkładania środków. Mogą to być tradycyjne słoiki, chociaż dzisiaj raczej preferuje się deponowanie pieniędzy na kontach bankowych. Ważne jednak, aby było ich 6. Na co więc należy odkładać środki i w jakiej wysokości?

Konto potrzeb życiowych – 55%

Najwięcej pieniędzy przeznacza się na codzienne wydatki, rachunki, raty za kredyty, jedzenie, bilety, paliwo itp. Przyjmuje się, że chcąc zaoszczędzić jakiekolwiek środki, na ten cel powinno przeznaczać się 55% comiesięcznych wpływów. Jest to oczywiście parametr umowny. Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, może okazać się, że te 55% nie będzie wystarczające. Ważne jednak, aby wprowadzić sobie jakiś limit i starać się go przestrzegać. Tylko wtedy możliwe będzie odłożenie, chociażby drobnej kwoty.

Konto wolności finansowej – 10%

Konto wolności finansowej nazywa się środki, za pomocą których możliwe będzie uzyskanie dochodu pasywnego. Chodzi więc o inwestycje, które mogą zapewnić stałe wpływy. Nawet jeśli nie mamy w planach np. zakupu nieruchomości pod wynajem, środki mogą nie być zainwestowane, a po prostu odkładane, chociażby na konto oszczędnościowe.

Konto przyjemności – 10%

Nawet podczas oszczędzania nie trzeba zapominać o przyjemnościach, trzeba jednak zachować umiar. 10% otrzymywanych dochodów to wystarczająca kwota, którą można spożytkować na wszelkie zachcianki.

Konto edukacji – 10%

W comiesięcznym budżecie powinno znaleźć się także miejsce na edukację. Odkładanie regularnie określonej kwoty, pozwoli na sfinansowanie szkoleń, kursów lub po prostu będzie można przeznaczyć ją na zakup książek.

Konto długoterminowych oszczędności – 10%

Długoterminowe oszczędności związane są z określonym celem. Może to być egzotyczna podróż, zakup nowych mebli, sprzętu RTV. Takie pieniądze odkładane mogą być również na tzw. czarną godzinę.

Konto pomocy innym – 5%

Jak wiadomo, aby coś dostać, należy też coś dać innym. Warto więc co miesiąc odkładać 5% swoich dochodów i przeznaczać je na cele charytatywne. Może to być pomoc fundacjom, schroniskom, określonym osobom itp. Nawet jeśli będzie to mała kwota, takie podejście wielu ludzi, może pomóc potrzebującym.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *