Ile kosztuje palenie papierosów?

To, że palenie papierosów jest szkodliwe i powoduje raka, wie chyba każdy. Świadomi tego faktu są również sami palacze, których nałóg pochłonął do tego stopnia, że pomimo widma śmiertelnej choroby nie są w stanie ich rzucić. Dla korzyści zdrowotnych papierosy rzuca tylko niewielki odsetek palaczy. Pozostałych skłaniają do tego względy finansowe. Też słusznie. W poniższym artykule podpowiadamy, ile zaoszczędzisz, nie paląc papierosów.

Ile kosztuje palenie papierosów? – oszczędność pieniędzy

Jak widać, wszelkiego rodzaju kampanie społeczne mające na celu uzmysłowić ludziom szkodliwość papierosów, nie do wszystkich docierają. Bardziej przemawiają do ludzi cyferki oraz zawartość portfela. Oznacza to, że ludzie za nic mają własne zdrowie i życie, które dane jest tylko jedno. Jednak lepsze to niż nic. Systematyczne podnoszenie akcyzy skłania coraz więcej ludzi do zaprzestania palenia ze względu na wzrastające ceny papierosów. Obecnie najtańsza paczka papierosów kosztuje 13 złotych. Zakładając, że średnio palacz wypala jedną paczkę dziennie, to w dłuższej perspektywie czasu, w jego kieszeni mogłoby zostać sporo gotówki.

Rachunek jest bardzo prosty. Nie paląc przez miesiąc, człowiek jest w stanie zaoszczędzić prawie 400 złotych. Zatem w ciągu roku, suma ta urosłaby do prawie 4 500 złotych. Można sobie wyobrazić teraz, ile rzeczy można sobie za takie pieniądze kupić, gdzie można by wyjechać i ile tych pieniędzy się zmarnowało przez bezsensowne palenie.

Mężczyzna z papierosem w ustach

Ile kosztuje palenie papierosów? – oszczędność zdrowia

Papierosy a dokładniej zawarta w nich nikotyna oraz substancje chemiczne, powodują szereg chorób. Dotyczy to zarówno biernych, jak i czynnych palaczy. Spada ogólna wydajność organizmu, pojawiają się problemy w oddychaniu i wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Płuca oblepiane są czarną i smolistą substancją, przez co ich praca jest znacznie bardziej zaburzona. Organizm jest systematycznie zatruwany przez nikotynę, co w konsekwencji powoduje powstawanie takich chorób jak nowotwory i choroby układu oddechowego.

Palacze, u których wykryto jedną z ciężkich chorób wywoływanych właśnie przez palenie, wydają astronomiczne sumy na leczenie. Rzucając palenie, można sobie tego oszczędzić. Nie będzie wówczas konieczności wydawania pieniędzy na leczenie i nie trzeba będzie walczyć ani cierpieć z powodu zaistniałej choroby.

Nie ma co owijać w bawełnę. Ilość pieniędzy, jakie co miesiąc dosłownie puszcza się z dymem, w skali roku, a nawet lat jest tak zdumiewająca, że aż przerażająca. Te sumy powinny dać do myślenia każdemu, kto codziennie, po kilka razy dostarcza sobie do organizmu trucizny i stopniowo się zabija. Wyrządza się krzywdę również w aspekcie finansowym, powodując znaczący deficyt w domowym budżecie.

Kwestia zdrowotna również nie powinna być pomijana, bo dzisiaj człowiek czuje się dobrze, ale za chwilę jego świat może legnąć w gruzach, kiedy usłyszy potworną diagnozę. Bo przeważnie tak właśnie jest, że najpierw człowiek robi wszystko, żeby umrzeć, a potem przychodzi taki moment, kiedy chce żyć. Czy nie lepiej sobie tego oszczędzić i cieszyć się zarówno końskim zdrowiem, jak i wypchanym portfelem?

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *