Ile zaoszczędzi Tobie fotowoltaika? Na czym polega oszczędność, kiedy się zwraca?

Gdy ciągle mówi się o tym, że wzrosną ceny prądu, coraz bardziej kuszące staje się rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł pozyskiwać go… za darmo. A właściwie prawie za darmo, bo są jeszcze koszty przeprowadzania inwestycji, czyli fotowoltaiki. Co to jest, na czym polega i kiedy się opłaca?

Co to jest fotowoltaika, jak działają panele solarne?

Fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna, instalacja PV – m.in. w taki sposób określa się metodę pozyskiwania prądu ze słońca. Nie będziemy przytaczać tu technicznych szczegółów, wyjaśnimy tylko mniej więcej, na czym to polega i jak działa.

Panele solarne, fotowoltaiczne, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Następnie falownik, czyli inwerter solarny, umożliwia wykorzystanie tej energii w budynku, poprzez przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. Po co? Aby jego parametry były zgodne z tymi, które obowiązują w przypadku sieci publicznej, znajdują się w montowanych w domu gniazdkach elektrycznych.

Czyli podsumowując, fotowoltaika to darmowy prąd ze słońca. Chociaż… trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z taką instalacją – zakupem samych paneli, dodatkowych urządzeń, jak i montażem. Fotowoltaika to oferta takich firm jak ECO-team.pl, które ustalają, ile paneli słonecznych należy zainstalować, aby inwestycja była rentowna, dokonują wyceny. No właśnie, a ile to kosztuje i czy faktycznie jest to opłacalne?

Koszty i zyski z fotowoltaiki

Na początek musimy cię rozczarować, ponieważ nie podamy konkretnych cen, kosztów instalacji fotowoltaicznych. A to dlatego, że wszystko zależy od twoich potrzeb – każdorazowo taka inwestycja wyceniana jest indywidualnie. Zwrócimy jednak uwagę na kilka istotnych aspektów.

Większość producentów daje gwarancję na 25 lat sprawnego, bezobsługowego działania instalacji fotowoltaicznej. W tym czasie, codziennie, pozyskiwana jest energia słoneczna, która przekształcana jest w darmowy prąd. Ponadto, jeśli skorzystałeś z takiego rozwiązania, nadwyżki prądu możesz magazynować.

Przy czym trzeba wiedzieć, że wielkość i rodzaj systemu dobiera się nie na podstawie wielkości budynku czy ilości mieszkańców, ale realnej wysokości rachunków za prąd. Jeśli w ciągu roku mieszkańcy zużywają ok. 3 000-3 500 kWh prądu, to najprawdopodobniej można przyjąć, że fotowoltaika będzie ich kosztować 20 000-25 000 zł (aczkolwiek trzeba cały czas pamiętać, że są to szacunkowe kwoty). Koszt dobrze dopasowanego systemu powinien się zwrócić średnio po 10 latach, a przypominamy, że sprawność większości instalacji wynosi ok. 25 lat.

Przy czym, jeśli skorzystasz z dotacji na fotowoltaikę, zmniejszysz koszty inwestycji i co za tym idzie, szybciej się ona zwróci. Warto sprawdzić, o jaką formę dofinansowania możesz starać się w swoim miejscu zamieszkania.

Fotowoltaika – zalety i wady

Fotowoltaika to „czysta” energia, jest ekologicznym sposobem pozyskiwania prądu, który nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Uniezależniasz się od podwyżek cen prądu, o których w 2020 roku jest głośno (a tym samym okres zwrotu kosztów inwestycji może się zmniejszyć). Dodatkowo, od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku, a firmy, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą mieć możliwość sprzedaży nadwyżek prądu.

Panele słoneczne można instalować nie tylko na dachu, ale również na gruncie, w ogrodzie. Ich montaż nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jest łatwy i szybki (dla fachowców oczywiście).

A jakie są wady tego rozwiązania? Energia wytwarzana jest tylko w ciągu dnia (dlatego tak ważne jest magazynowanie jej nadwyżek), ponadto w dni pochmurne jest to ograniczone. Ponadto konieczne jest posiadanie wolnej przestrzeni do zamontowania instalacji. Lecz to, co w praktyce najczęściej wymienia się jako wadę, to cena paneli fotowoltaicznych. Dlatego warto dopytać się o możliwość uzyskania dofinansowania, aby zmniejszyć wysokość tego wydatku.

2 thoughts on “Ile zaoszczędzi Tobie fotowoltaika? Na czym polega oszczędność, kiedy się zwraca?

  • Ja czekam na nowe przeliczenia, na nowych zasadach rozliczeń. Nie załapaliśmy się na poprzedni program, a teraz go ukrócili. Mam nadzieję, że nie będzie tak, że stracimy na tym względem naszych sąsiadów.

  • Niestety każde rozwiązanie ma swoje minusy, w tym fotowoltaika, jednak możliwość oszczędzenia na prawdę dużych pieniędzy w dłuższej perspektywie brzmi na prawdę dobrze

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *