Bezpieczny portfel kryptowalut, czyli jaki? Co wpływa na bezpieczeństwo portfela kryptowalutowego?

Kryptowaluty istnieją tylko w przestrzeni wirtualnej. Nie można ich w żaden sposób przechowywać w zwykłym portfelu, są nam do tego potrzebne urządzenia cyfrowe, telefony lub laptopy. Jak zatem wybrać najlepszy portfel kryptowalutowy, byśmy nie musieli obawiać się utraty środków?

Czym jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalutowy to nic innego jak miejsce, w którym możesz przechowywać dostępy do wirtualnej waluty. Jeśli mielibyśmy go do czegoś porównać, to najbliżej mu do konta bankowego, ponieważ ma całkiem podobne funkcje. Portfel kryptowalutowy może występować w postaci programu komputerowego, jako aplikacja mobilna czy strona internetowa. Swoje kryptowaluty możesz przechowywać m.in. dzięki stronie www.PortfelBitcoin.pl, gdzie możesz wpłacać środki, wymieniać na inne wirtualne waluty lub sprzedać w zintegrowanym ze stroną kantorze.

Jakie są portfele kryptowalut i który jest najbezpieczniejszy?

Portfele wykorzystują dwa rodzaje kluczy: publiczny i prywatny. Pierwszy z nich można porównać do rachunku bankowego, służy do weryfikacji konta, można go udostępniać innym użytkownikom w celu wpłaty. Klucz prywatny jest czymś w rodzaju hasła, nim autoryzujesz przelewy ze swojego konta.

Wyróżniamy tzw. portfele zimne i gorące. Już wyjaśniamy, co to dokładnie znaczy.

Gorące portfele kryptowalutowe, inaczej hot wallet są podłączone do internetu, będą to strony internetowe czy aplikacje mobilne, które przechowują walutę wirtualną. Zimne portfele kryptowalutowe, tak zwane cold wallet można odłączyć od internetu, a mimo to zachowane są na nich klucze prywatne, dzięki czemu są odporniejsze na ataki hakerskie. Mogą występować w formie pendrive lub papierowej.

W gorących portfelach zwykle przechowuje się niewielkie ilości bitcoinów, a większe kwoty przechowuje się w zimnym portfelu. Hot wallety ułatwiają początkującym wykonywanie płatności online, pozwalają też na szybkie i łatwe przelewy. W zimnych portfelach wykonywanie przelewów wymaga większej wiedzy, ale są często tak samo łatwe. Często wymagają do tego kodu autoryzacyjnego, są bardziej chronione i są dobrą alternatywą na dłuższe przechowywanie kryptowaluty w jednym miejscu.

Jak zabezpieczyć portfel kryptowalutowy?

Jeśli zależy ci na maksymalnym bezpieczeństwie, trzeba zadbać o portfel kryptowalutowy jeszcze przed zainwestowaniem w krypto. Na samym początku, w przypadku hot wallet należy znaleźć stronę lub aplikację, która ceni sobie bezpieczeństwo użytkowników. Musisz mieć pewność, że pieniądze są dobrze zabezpieczone. Kiedy już posiadasz portfel kryptowalutowy, wykonaj i bezpiecznie przechowuj jego kopię w postaci słów kluczy. Hasło do portfela kryptowalutowego musi być długie, tak, by było trudne do złamania. Zaleca się tworzyć hasła, które mają co najmniej 16 znaków i zawierają duże i małe litery, liczby i znaki interpunkcyjne. Warto jest też mieć dwa portfele, gorący na codzienne wydatki, kryptowaluty można wtedy trzymać na sprawdzonej stronie lub w aplikacji, zaś większe sumy trzymać w portfelu sprzętowym, który jest chroniony hasłem lub danymi biometrycznymi.

Online’owe portfele kryptowalutowe mogą być sporym ułatwieniem dla osób, które inwestują w wirtualne waluty, będą pomocne dla osób początkujących. Warto jednak mieć na uwadze bezpieczeństwo i przygotować się, tak, by wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje fundusze.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *