Bitcoin – ryzykowne inwestowanie czy strategiczne oszczędzanie?

Bitcoin – może to słowo obiło ci się o uszy. Może słyszałeś od znajomych, albo mignęło ci gdzieś w necie, że to dobry sposób na oszczędzanie i zastanawiasz się teraz, czy nie warto byłoby bliżej zainteresować się tematem. A zatem, czy bitcoin się opłaca?

Co to jest bitcoin?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnijmy sobie, czym właściwie jest bitcoin. Otóż jest to wirtualna waluta. Została stworzona w 2009 roku przez… no w sumie to nie wiadomo, przez kogo. Owszem, jeśli poszukać w internecie, pojawi się nazwisko Satoshi Nakamoto, problem jednak w tym, że Satoshi Nakamoto to nie osoba, ale pseudonim, pod którym ukrywa się grupa nieznanych autorów.

Bitcoin to waluta kryptograficzna czyli wirtualna. To oznacza, że bitcoiny są gromadzone na komputerze, a transakcje odbywają się drogą elektroniczną. Każda jednostka kryptowaluty ma niepowtarzalny kod, który zabezpiecza ją przed kopiowaniem i wielokrotnym użytkowaniem. Nie ma żadnej instytucji nadzorującej rynek.

Czy warto inwestować w bitcoina? Kurs bitcoina sprawdzisz m.in. na www.kantorbitcoin.pl. Ale to może nie wystarczyć, by podjąć decyzję, ponieważ kurs ten może bardzo szybko ulec zmianie (poniżej możesz przeczytać o przyczynach tej sytuacji). Aby wiedzieć, czy inwestycja w bitcoin się opłaca, należy rozważyć zalety i wady tej kryptowaluty.

Jakie są zalety bitcoina?

Dużą zaletą bitcoina jest wygoda, z jaką użytkuje się tę walutę. Nie jest ona w trakcie transakcji przetwarzana przez żadnych pośredników. Bitcoiny błyskawicznie trafiają na docelowe konto bez względu na to, z jakich krajów uczestnicy transakcji przelewają środki.

Bitcoiny są też warte uwagi ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewniają. Zagrożenia, z którymi trzeba się liczyć w przypadku przelewów za pomocą klasycznych kont pieniężnych, tutaj zostają w dużym stopniu ograniczone.

Podobnie bitcoinowi niestraszna jest inflacja, ponieważ jego zasoby mają się zwiększać jedynie do limitu 21 milionów. Obecnie w obiegu znajduje się niewiele ponad połowa tej sumy. Sytuacje takie jak dodrukowanie pieniędzy nie mogą wystąpić w przypadku bitcoinów. Plusem, który dla wielu ma duże znaczenie, jest też anonimowość podczas transakcji. Możesz płacić bitcoinami bez obawy, że twoje dane osobowe wyjdą na światło dzienne.

Jakie są wady bitcoina?

Wynikałoby więc z powyższego, że warto postawić na bitcoiny. Jednak ta kryptowaluta nie wiąże się z samymi zaletami. Ma tez swoje słabsze strony. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że bitcoiny w żaden sposób nie są kontrolowane przez jakiekolwiek instytucje finansowe. Może się wydawać, że ten brak kontroli zapewnia wolność i swobodę, ale oznacza on również, że żadne państwo nie gwarantuje swym autorytetem wartości i stabilności kryptowaluty. Wynikają z tego pewne niedogodności, mianowicie kurs bitcoina jest bardzo podatny na spekulacje.

Ekonomiczni specjaliści ostrzegają, że bitcoin może okazać się bańką spekulacyjną, która wcześniej czy później musi pęknąć. Jak pokazuje nawet dotychczasowa historia bitcoina, jego kurs może diametralnie zmieniać się z chwili na chwilę. Posiadane na koncie bitcoiny mogą z dnia na dzień stracić na wartości, co nie sprzyja opłacalności interesów.

Kolejnym problemem jest to, że anonimowość i brak kontroli sprawiają, że bitcoin jest atrakcyjną walutą dla przestępców. Nie wiadomo, czy jego szerokie użycie w nielegalnych operacjach nie zmotywuje w przyszłości rządów państw do podjęcia prób zdelegalizowania tej kryptowaluty.

One thought on “Bitcoin – ryzykowne inwestowanie czy strategiczne oszczędzanie?

  • Bitcoin jest ZARĄBISTYM sposobem na oszczędzanie, oprócz tego, że w tym momencie jest już horrendalnie drogi. Lepiej postawić na inne kryptowaluty, jak Luna, czy nawet Doge. Wszyściutko to widać, jak są jakieś światowe zachwiania, krypto rosną w siłę, bo nie są związane w ogóle z żadnym systemem monetarnym i to jest ich siła.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *