Gdzie raty 0? Na co uważać zaciągając kredyt w sklepie na zakup sprzętu?

Czy możliwe jest zaciągnięcie rat 0%? Okazuje się, że tak! Chociaż w praktyce nie zawsze będzie to opłacalne… Dlatego sprawdź, na co uważać decydując się na kredyt w sklepie na zakup sprzętu.

Kredyt na zakup sprzętu, zakupy na raty

Obecnie wiele sklepów, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, umożliwia dokonanie zakupu na raty. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zakupu sprzętów AGD, RTV, elektrotechnicznych, ponieważ te należą do najdroższych, choć to oczywiście nie jedyna opcja.

W praktyce jednak to nie sklep użycza Ci środków, lecz bank, z którym podjęta została współpraca. To oznacza, że decydując się na zakup na raty stajesz się kredytobiorcą, co może mieć pewne korzyści, o których napiszemy za chwilę. I tak jak w przypadku każdego innego produktu bankowego, sprawdzona może zostać Twoja zdolność kredytowa.

Na czym polegają raty 0%?

Zakup sprzętu na raty 0% wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ponieważ spłacasz dokładnie tyle, ile wynosi wartość zakupu. Raty więc nie zawierają żadnych odsetek. A więc przykładowo, jeśli zdecydujesz się na zakup pralki, która kosztuje 1 000 zł, to możesz spłacać ją np. przez 10 miesięcy po 100 zł.

I jeśli na tym kończą się warunki umowy, to faktycznie jesteś w korzystnej sytuacji. Ale musisz uważać na popularne pułapki, które zastawiane są na kredytobiorców…

Na co uważać dokonując zakupy na raty?

Nawet jeśli oprocentowanie kredytu wynosi 0%, to już jego RRSO może być znacznie wyższe. Jest tak dlatego, ponieważ Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania uwzględnia wszystkie koszty zobowiązania, nie tylko odsetki. A o jakich opłatach jest mowa?

Przede wszystkim o prowizji pobieranej przez bank, a także o ubezpieczeniu. Teoretycznie polisa jest obligatoryjna dla klientów, aczkolwiek w praktyce bank może nie wydać zgody na udzielenie środków, jeśli się na nią nie zdecydujesz.

Ponadto sprzedający mogą stosować różne „sztuczki”, takie jak zawyżanie ceny towaru. Pamiętaj więc, aby zawsze porównywać ceny produktu w różnych sklepach, a także dokładnie czytać umowę.

Raty 0% – zalety i wady

Raty 0%, o ile nie generują dodatkowych kosztów, mają sporo zalet. Umożliwiają budowanie wiarygodności kredytowej, pozwalają na wcześniejszy zakup sprzętów, których potrzebujesz. Są też pewnym sposobem na oszczędności, ponieważ zamiast jednorazowo wydawać dużą sumę pieniędzy, możesz ulokować ją na koncie oszczędnościowym.

Mają też wady. Przede wszystkim zachęcają do zrobienia większych zakupów. Istnieje ryzyko, że zamiast kupić wyłącznie lodówkę, która Ci się zepsuła, zdecydujesz się jeszcze na nowy telewizor, sprzęt audio czy robot kuchenny, który tak naprawdę nie jest Ci potrzebny. Ponadto musisz pamiętać o regularnym spłacaniu rat. Jeśli o tym zapomnisz, to monity z banku mogą Cię drogo kosztować.

Budowanie historii kredytowej

Chcielibyśmy skupić się jeszcze na jednej kwestii – budowaniu historii kredytowej. Nawet jeśli masz niezbędną gotówkę na zakupy, to o ile koszt zakupu na raty faktycznie jest równy zeru, warto go rozważyć. Dlaczego? Ponieważ jest rodzaj kredytu, a to oznacza, że informacja o nim trafia do BIK. W sytuacji, gdy jest rzetelnie spłacany, tworzy pozytywną historię kredytową, buduje Twoją wiarygodność w oczach banku. A to Ci się przyda, gdy zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, samochodowy czy o jakiekolwiek inne zobowiązanie, opiewające na wysokie kwoty.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *