Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

Wydaje się, że niskie zarobki nie sprzyjają oszczędzaniu. Jednak, gdy się zastanowisz nad tym, ile wydajesz pieniędzy w ciągu miesiąca, może się okazać, że sporo z nich zostaje przeznaczona na często niepotrzebne wydatki. Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach? Podpowiemy Ci, jak robić to efektywnie.

Ogranicz zużycie energii i wody

Pokrycie pewnych wydatków związanych z mieszkaniem jest konieczne niezależnie od wysokości zarobków. Należą do nich rachunki za prąd, wodę, media, a także comiesięczny czynsz. Jednak w pewien sposób możesz wpłynąć na wysokość opłat. Jeśli chcesz, aby część pieniędzy pozostała w Twoim portfelu, zacznij od ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody. Pamiętaj o wyłączaniu światła, gdy nie przebywasz w danym pomieszczeniu, wykorzystuj naturalne oświetlenie w ciągu dnia i pamiętaj o odłączeniu nieużywanych urządzeń z zasilania. Dobrym rozwiązaniem jest także wymiana żarówek na te energooszczędne.

Kolejną kwestią, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, jest ograniczenie zużycia wody. Postaw na szybkie prysznice zamiast długich kąpieli. Pamiętaj o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów. Sprawdź, czy żaden z kranów w Twoim domu nie cieknie — przeciekający kran może wpłynąć na większe zużycie wody i skutkować wyższymi rachunkami.

Planuj miesięczne wydatki

Jeśli chcesz oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach, świadomie planuj miesięczne wydatki. Przyjrzyj się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i zastanów się, czy część ponoszonych kosztów może zostać obniżona. Wybierając się na zakupy spożywcze, zabierz ze sobą listę produktów. W ten sposób będziesz miał mniejszą pokusę, aby kupić artykuły spoza niej. Nie wydawaj pieniędzy lekkomyślnie, ulegając chwilowej zachciance. Zanim kupisz dany produkt, zastanów się, czy rzeczywiście go potrzebujesz, a wtedy więcej pieniędzy pozostanie na Twoim koncie. Zabieraj na zakupy torbę wielorazową, dzięki temu również ograniczysz nieprzewidziane wydatki na reklamówki z folii. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w ciągu roku.

Maksymalnie wykorzystuj artykuły spożywcze

Warto wypracować dobre nawyki, które również pomogą Ci oszczędzić pieniądze, gdy Twoja pensja nie należy do zbyt wysokich. Jedną z dobrych praktyk jest niemarnowanie jedzenia. Planuj jadłospis na cały tydzień i kupuj tylko tyle produktów z krótką datą ważności, ile możesz zjeść. Maksymalnie wykorzystuj artykuły spożywcze — np. z czerstwego pieczywa możesz przygotować grzanki do zupy lub zapiekanki na kolację.

Korzystaj ze wtyczek i aplikacji mobilnych oferujących cashback

Dobrym rozwiązaniem może być również korzystanie ze wtyczek i aplikacji oferujących częściowy zwrot kosztów podczas zakupów online. To dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy przy małych zarobkach, ponieważ pewna część sumy po określonym czasie wróci na konto.

Oszczędzanie pieniędzy wcale nie wymaga odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Pamiętaj, aby rozsądnie gospodarować swoimi finansami, a wtedy więcej pieniędzy pozostanie na Twoim koncie. Rozważ także regularne odkładanie niewielkich sum, które w perspektywie kilku miesięcy stworzą całkiem pokaźny budżet.

2 thoughts on “Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

  • Dla mnie podstawa oszczędzania pieniędzy przy małych zarobkach to zakręcanie wody, gaszenie światła i przede wszystkim wyciąganie ładowarek z kontaktu!

  • Nie jest łatwo oszczędzać, jak się ma małe zarobki. Myślę, że warto wtedy wybierać pieniądze z bankomatu i odkładać wszystkie możliwe drobniaki….

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *