Sposoby oszczędzania przez produkty bankowe, jakie możliwości?

Wiele osób decyduje się na lokowanie swoich oszczędności w bankach. Są one bezpieczne, a przy tym można na nich trochę zarobić. Najczęściej wybierane są lokaty oraz konta oszczędnościowe. Co warto o nich wiedzieć? Jak można oszczędzać przez produkty bankowe?

Oszczędzanie przez produkty bankowe – jak?

Odkładanie pieniędzy do skarbonki od dawna mija się z celem. Decydując się na produkty bankowe, twoje oszczędności są bezpieczne, a przy tym w niektórych przypadkach oprocentowane, co daje w dłuższej perspektywie zauważalne zyski. Zobacz jak opisuje Wnioskomat.com oszczędzanie przez produkty bankowe, do wyboru są m.in. lokaty i konta oszczędnościowe. Co lepiej wybrać?

Lokata bankowa – co to jest?

Lokaty to popularne produkty depozytowe. Pozwalają one na przechowywanie w banku oszczędności przez określony czas. Wpłacony kapitał objęty jest oprocentowaniem. Im dłuższy okres trwania takiej umowy, tym większy zysk. Lokaty zawierane są na określony czas. Popularna jest lokata roczna, taka jest też opłacalna. Jeśli ktoś chce jednak wpłacić pieniądze na krócej, ma taką możliwość. Banki oferują lokaty nawet na 3 lub 6 miesięcy. Na wyższe oprocentowanie mogą przeważnie liczyć nowi klienci. W przypadku takich produktów depozytowych trzeba liczyć się z jedną kwestią. Wpłacając oszczędności na lokatę, środków przez określony czas lepiej nie podejmować. Jest to oczywiście możliwe, w każdej chwili można pieniądze wypłacić, jednak wówczas trzeba liczyć się z utratą odsetek.

Konta oszczędnościowe – alternatywa dla lokaty

Otwarte konta oszczędnościowe to dla wielu osób alternatywa dla innych produktów depozytowych. Są nieco podobne do lokat, jednak różni je pewna kwestia. Pieniądze lokowane na takich kontach oszczędnościowych również są oprocentowane, jednak najczęściej można wypłacić je bez utraty odsetek. Klient ma stały dostęp do swoich pieniędzy, może je wypłacać, przelewać na rachunek dodatkowe środki, nie tracąc przy tym zysku. Konta oszczędnościowe są zakładane przeważnie bezterminowo. Nie ma szczególnych wymogów co do wysokości kwoty, jaka ma być na nich obecna, a tak często jest w przypadku lokat bankowych. Konta oszczędnościowe mogą być też powiązane z rachunkami osobistymi. Wtedy łatwiej zarządzać budżetem, odkładać środki, wypłacać je itp. Mając dwa te produkty w jednym banku, mniejsze mogą być też koszty, np. brak opłat za przelewy.

Smart saver

Niektóre banki oferują jeszcze jeden produkt, który pozwala na odłożenie pieniędzy. Jest on określany jako smart saver. Na czym polega takie oszczędzanie? Jest to automatyczne odkładanie środków na specjalnym koncie oszczędnościowym. Skąd one się biorą? Z przeprowadzanych transakcji. Te zostają zawyżone, a zaokrąglona kwota trafia na rachunek oszczędnościowy. Najczęściej klienci decydują się na zawyżanie wydawanych pieniędzy do 5 lub 10 zł. Płacąc za coś np. 43 zł, 2 zł lub 7 zł trafia na specjalne konto. Co istotne, zgromadzone środki można w każdej chwili przelać na rachunek osobisty.

One thought on “Sposoby oszczędzania przez produkty bankowe, jakie możliwości?

  • Można też oszczędzać na karcie kredytowej – żyjąc za nią, kiedy wypłata pracuje na lokacie czy giełdzie. Ważne jest, tylko żeby spłacić kredytówkę przed zakończeniem okresu bezodsetkowego. Robimy tak z mężem i bardzo nam się takie rozwiązanie sprawdza.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *