Systematyczne oszczędzanie: jak zacząć, jakie daje korzyści, pomysły

Oszczędzanie nawet niewielkich kwot może przynieść korzyści, pod warunkiem, że odkładanie pieniędzy będzie się odbywało regularnie. Jest kilka sposobów na to, aby pomnażać swoje dochody, najważniejsza jednak jest systematyczność i silna wola. Od czego zacząć oszczędzanie? Z jakich popularnych pomysłów warto skorzystać?

Jak zacząć oszczędzać?

Najważniejsze jest samo zdanie sobie sprawy z tego, że oszczędzać warto. Pomocne w tym jest postawienie sobie określonego celu. Nie musi to być od razu zakup nieruchomości, mogą to być mniejsze wydatki, np. egzotyczna podróż. Nie jest prawdą, że osoby, które mało zarabiają, nie mają z czego oszczędzać. To tylko wymówka, prawda jest taka, że znając pomysły na odkładanie pieniędzy, każdy jest w stanie to zrobić. Od czego więc zacząć?

Odkładanie drobnych

Odkładanie drobnych ma sens jedynie wtedy, kiedy płacimy gotówką, a nie kartą. Można postanowić sobie, że po każdym dniu wyjmujemy z portfela monety o wartości 2 zł lub 5 zł. Wbrew pozorom, po roku takiego oszczędzania, może okazać się, że w skarbonce mamy całkiem sporo pieniędzy. Osoby, którym zależy na szybszym efekcie, mogą odkładać do puszki również banknoty, np. 10 zł. Warto jednak, by być konsekwentnym w tym pomyśle.

Odkładanie na transakcjach kartą

Osoby, które nie płacą gotówką, a kartą płatniczą, także mają możliwość oszczędzania „drobnych” na transakcjach. Wiele banków daje możliwość takiego autooszczędzania. Na czym to polega? Na zaokrągleniu wszystkich transakcji np. do 5 zł lub do 10 zł. Oznacza to, że płacąc za coś 48 zł, 2 zł zostaje odłożone na specjalne konto. Na co dzień tego się tak nie odczuje, ale pod koniec miesiąca może się okazać, że w ten sposób całkiem sporo zaoszczędziliśmy.

Oszczędzanie w formie zlecenia stałego

Wiele osób decyduje się na opłacanie rachunków lub rat w formie zlecenia stałego. Dzięki temu mają pewność, że o nich nie zapomną, bo każdego konkretnego dnia miesiąca, np. zaraz po wypłacie, zobowiązania te zostaną w sposób automatyczny uregulowane. To samo można zrobić z oszczędzaniem. Warto potraktować je w formie zlecenia stałego. Zaraz po wpłynięciu pensji zostanie wykonany przelew na konto oszczędnościowe o określonej kwocie. Dzięki temu nie trzeba będzie pamiętać o oszczędzaniu, będzie to wykonywane automatycznie.

Planowanie domowego budżetu

Pomocne w oszczędzaniu jest także planowanie domowego budżetu. Należy wziąć pod uwagę wszelkie źródła dochodu, odjąć od nich stałe comiesięczne wydatki i skrupulatnie kontrolować, na co są wydawane pozostałe pieniądze. Warto robić to w formie tabelki. Już po pierwszym tygodniu okaże się, na co wydajemy najwięcej. Dzięki temu zobaczymy, co można ograniczyć, by faktycznie zacząć odkładać regularnie konkretną kwotę. Planowanie przydaje się nie tylko w samym budżecie. Warto też wdrożyć je do codziennego życia. Przydaje się ono, chociażby w planowaniu zakupów. Chodzenie do sklepów z listą nie jest dziś niczym wstydliwym, warto jednak być konsekwentnym i faktycznie kupować tylko to, co się na niej znajduje.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *