Zakręcanie kranu i inne sposoby na oszczędzanie wody

Zużycie wody w naszym codziennym życiu jest niezwykle duże, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Ma to nie tylko przykre konsekwencje dla naszego portfela, ale też wiąże się z problemami ekologicznymi. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób można temu zaradzić.

Zakręcanie kranu a oszczędność wody

Niestety w wielu przypadkach dochodzi do zaniedbania w bardzo prosty sposób. Nie zakręcamy kranu, gdy zmywamy, myjemy zęby czy wykonujemy inne czynności. Zazwyczaj wówczas zużywa się więcej wody, niż jest to konieczne i to samo dotyczy także brania prysznica. Niby jest on korzystniejszy niż wanna, ale bardzo często woda leje się bez przerwy, a czasem wystarczy się namydlić i spłukiwać, gdy to koniecznie, a nie być pod stałym strumieniem.

Szybki prysznic oszczędza wodę

Skoro prysznic został już wywołany do tablicy, to warto wspomnieć o nim raz jeszcze w zestawieniu z wanną. Jak się okazuje, wybór ten nie dla każdego jest oczywisty. Często można spotkać się z zapytaniem na temat tego, co jest lepsze, wanna czy prysznic? Według wielu obliczeń, które są dosyć szacunkowe, wynika dość jasno, że właśnie prysznic jest lepszą opcją. Oczywiście pod warunkiem, że nie przesiadujemy pod nim zbyt długo, ze stale odkręconą wodą.

Naprawa instalacji wodnej

Jednym z często pojawiających się problemów, jest fakt wadliwie działającej instalacji wodociągowej. Objawia się to na różne sposoby, jak chociażby kapaniem wody z kranu, co jest nie tylko marnotrawstwem i powoduje większe rachunki za wodę, ale bywa też zwyczajnie irytujące Kolejny problem to nieszczelna spłuczka, która wciąż cieknie, nawet jak nie spuszcza się wody. Może wydawać się to niewielkim kłopotem, ale kropla do kropli i w skali roku może uzbierać się nawet ponad 1000 litrów płynu. Liczba jest całkiem spora, a może być większa w zależności od intensywności przecieku.

Regulowane spłuczki toaletowe, które oszczędzają wodę

Możliwość regulowania przepływem wody ze spłuczki toaletowej to jedna z tych opcji, z której warto korzystać. Obecnie nie ma problemów z tym, by kupić toaletę ze spłuczką, która ma dwa przyciski. Każdy z nich wypuszcza inną ilość wody, co może być sporą pomocą przy oszczędzaniu wody. Warto przy tej okazji pamiętać, by nie korzystać ze spłuczki kiedy nie jest to konieczne. Reszki jedzenia czy włosów lepiej wyrzucić do śmietnika, niż spłukiwać je w toalecie.

Jak oszczędzić wodę korzystając z pralki i zmywarki?

Urządzeniami, które zużywają najwięcej wody, są oczywiście pralka oraz zmywarka. W jaki sposób można tutaj zaoszczędzić? Nie jest to szczególnie trudne. Po pierwsze należy zadbać o to, by zawsze uruchamiać je wtedy, gdy są wypełnione. Praca prawie pustej pralki czy zmywarki jest nieekonomiczna. Po drugie warto też w miarę możliwości korzystać z programów oznaczonych jako eco. W ten sposób można naprawdę całkiem sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

Jakie sposoby na oszczędzanie wody w domu Wy jeszcze macie? Warto poznać sprawdzone patenty, bo może się okazać, że wiele osób mogłoby zacząć z nich korzystać i w ten sposób  zaoszczędzić dużo wody. Wprowadzając w swoje życie odpowiednie praktyki, sprawimy, że nasza codzienność stanie się odrobinę lepsza.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *