Czy warto aktywować alerty BIK?

Raport BIK to dla każdej osoby, która stara się o kredyt bardzo ważna baza informacji. To od niego w dużej mierze zależy, czy dostaniemy kredyt lub pożyczkę. Na swoją historię kredytową mamy wpływ my sami, jednak w dzisiejszych niespokojnych czasach zdarzyć się może kradzież naszych danych osobowych. Jeśli ktoś próbował na przykład wziąć na nas kredyt, taka informacja może do nas dotrzeć przez alert BIK.

Co to jest alert BIK

Alert BIK jest usługą wprowadzoną bezpośrednio przez Biuro Informacji Kredytowej. Pozwala on na natychmiastowe zorientowanie się w ewentualnych zmianach w naszej historii kredytowej. Zadaniem alertu BIK jest w pierwszej kolejności właśnie ochrona osób, które mogły paść ofiarą wyłudzenia, na przykład w sytuacji, gdy zgubiliśmy portfel i ktoś na nasze konto próbował wziąć kredyt lub pożyczkę. Taka wizyta w placówce lub próba złożenia wniosku przez Internet od razu pojawia się na alercie BIK, ponieważ każda placówka bankowa i wiele firm pożyczkowych sprawdzają informacje w bazie BIK. Jeśli więc nie jesteś w trakcie starania się o kredyt, a dostaniesz informację, że jakaś firma właśnie sprawdza Twój BIK, może to być dla Ciebie znakiem, że ktoś próbuje na zaciągnąć pożyczkę na Twoje dane.

Czy warto aktywować alert BIK?

Ponieważ od długiego już czasu na rynku istnieje wiele tak zwanych chwilówek, których przyznawanie nie opiera się na dokładnym sprawdzeniu danych, łatwo jest paść ofiarą oszustwa. Również kredyty, które można w kilka minut zaciągnąć przez Internet, mogą być niebezpieczeństwem. Jeśli zgubiliśmy dowód, z pewnością zgłosimy to na policję, jednak samo to nie sprawi, że nasze dane są bezpieczne. Zgubiony dowód należy zastrzec w banku. Zanim jednak to zrobimy, możemy stać się już posiadaczami kredytu, którego nie chcemy – stąd posiadanie alertu BIK jest bardzo ważne dla każdego, kto chce mieć pod kontrolą swoje finanse.

Oprócz potencjalnych wyłudzeń, dzięki alertom BIK dowiemy się także, jak szybko konkretna pożyczka lub nasza spłata została zaksięgowana w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak aktywować alerty BIK?

Alerty BIK możesz aktywować przez oficjalną stronę Biura Informacji Kredytowej. Należy założyć profil na stronie i potwierdzić swoje dane osobowe na przykład za pomocą skanu dowodu osobistego lub innego rodzaju dowodu tożsamości. Następnie należy wykonać przelew w kwocie 1 złotego, celem potwierdzenia konta – musi to być konto osobiste, aby BIK mógł zweryfikować dane. Usługa dostępna jest na telefony komórkowe – po akceptacji dostaje się link aktywacyjny.

Alerty BIK są płatne, choć niewiele. Istnieje kilka pakietów BIK – więcej można się o nich dowiedzieć na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Najtańszy pakiet podstawowy kosztuje 24 złote za rok, najdroższy – 199 złotych za rok (jest to pakiet firmowy).

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *