Kalkulator finansowy to dość ogólne pojęcie dla aplikacji, które mają służyć nam pomocą w obliczaniu różnych aspektów związanych z finansami. Chodzi tutaj nie tylko o kredyty, ale też pożyczki, lokaty, oszczędności czy emerytury. To przydatne narzędzie, które w prosty sposób może pokazać nam, co ile będzie nas kosztowało, czy ile będziemy w stanie zaoszczędzić.
- Czym jest kalkulator finansowy?
- Jakie są rodzaje kalkulatorów finansowych?
- Czemu służą kalkulatory kredytowe?
- Do czego wykorzystać kalkulatory oszczędzania i inwestycji?
- Czego dowiemy się z kalkulatora emerytalnego?
- Jak działają kalkulatory finansowe?
Czym jest kalkulator finansowy?
Jak każdy z nas wie, kalkulatory służą do dokonywanie obliczeń różnego rodzaju i właśnie tym samym zajmują się kalkulatory finansowe. To urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań z tematu finansów. W ten sposób wpisując odpowiednie dane do programu, możemy obliczyć, ile wyniesie nas kredyt, jaka jest nasza zdolność kredytowa, ile pieniędzy dostaniemy z lokaty czy też jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura. Jak się przecież okazuje – rodzajów kredytów jest wiele i każde z nich ma nieco inne zadania.
Jakie są rodzaje kalkulatorów finansowych?
Korzystając z internetu, możemy natknąć się na wiele typów kalkulatorów, których zadaniem jest ułatwienie nam życia oraz zorientowanie się w kwestiach finansowych. W ten sposób można wyróżnić:
- Kalkulatory kredytowe/pożyczkowe
- Kalkulatory zysków z lokat i kont oszczędnościowych
- Kalkulatory emerytalne
- Kalkulatory poziomu wynagrodzenia
- Kalkulatory zdolności kredytowej
- Kalkulatory czasu spłaty
- Kalkulatory regularnego oszczędzania
Oczywiście rodzajów kalkulatorów można znaleźć więcej, choć najczęściej zawierają się one w kilku głównych zagadnieniach: kredyty, oszczędności i inwestycje.
Czemu służą kalkulatory kredytowe?
Najbogatszym zbiorem narzędzi obliczeniowych niewątpliwie są kalkulatory kredytowe, które pozwalają nam na wiele działań związanych z przyszłym zobowiązaniem finansowym. Można więc obliczyć czas spłaty kredytu, zdolność kredytową, koszty kredytu i wysokości rat. Możemy więc obliczyć wszystkie składowe kredytu, a także dowiedzieć się ile będzie nas on wynosił i czy nas na to stać.
Do czego wykorzystać kalkulatory oszczędzania i inwestycji?
Za pomocą kalkulatorów można także obliczyć zyski z lokat oraz regularnego oszczędzania. W ten sposób da się prześledzić, w jakim czasie uda nam się osiągnąć wyznaczoną kwotę, co pozwoli na lepsze rozplanowanie oszczędności czy wybraniu lepszej lokaty do inwestowania. Może być do dobry bodziec do tego, by regularnie gromadzić pieniądze, zwłaszcza gdy się wie, że cel jest do osiągnięcia. Wiedząc z kolei, ile da nam lokata, dowiemy się, czy dana propozycja oferty bankowej jest rzeczywiście korzystna.
Czego dowiemy się z kalkulatora emerytalnego?
Emerytura jest czymś, na co czeka wielu z nas, jednocześnie martwiąc się oto, ile właściwie dostaniemy pieniędzy. Kalkulator pozwala na zorientowanie się, ile dostaniemy, gdy przejdziemy na upragniony odpoczynek. W ten sposób można też dokonać obliczeń związanych z oszczędnościami na emeryturę, które pozwolą nam na zabezpieczenie przyszłości oraz zwiększenie środków do życia już po zakończeniu kariery zawodowej. To rzecz jasna pozwoli nam na spokojniejszą starość. Im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym lepiej.
Jak działają kalkulatory finansowe?
Działanie kalkulatorów finansowych jest stosunkowo proste i wystarczy podążać jedynie za poleceniami, jakie daje nam konkretny program. Najczęściej dotyczy to przede wszystkim uzupełnienia konkretnych pól właściwymi liczbami. Brane są pod uwagę różne parametry, dzięki czemu po zsumowaniu wychodzi nam oczekiwany wynik. Co istotne, takie kalkulatory finansowe bywają przydatne, są jednak mocno uproszczone, a więc otrzymane za ich pomocą sumy dają jedynie ogólny pogląd na daną sytuację. Na realne koszty przedsięwzięcia (zyski, opłaty), będą miały wpływ indywidualne sytuacje.