Gaz jest coraz bardziej popularnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów i mieszkań, ale również do gotowania. Korzystanie z gazu jest znacznie bardziej ekologiczne niż np. z węgla, dlatego też w niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie dofinansowania wymiany pieca na gazowy. Ceny gazu również są zachęcające, co nie oznacza jednak, że gotując na gazie, czy ogrzewając w ten sposób dom, nie warto oszczędzać. Co zatem można zrobić, aby zmniejszyć swoje rachunki za gaz?
- Jak oszczędzać mając ogrzewanie gazowe?
- Kuchenka gazowa – jak oszczędzać gaz?
- Jak jeszcze wykorzystuje się gaz?
Jak oszczędzać mając ogrzewanie gazowe?
Jest przynajmniej kilka sposobów na to, aby zmniejszyć rachunki za gaz w sytuacji, gdy ogrzewamy nim dom lub mieszkanie. Przede wszystkim powinniśmy się zainteresować tym, w jakim stanie jest nasz piec i jeśli jest stary, to wymienić go na nowy. Nowe piece konstruowane są przy użyciu nowoczesnych technologii, dzięki czemu są znacznie bardziej „inteligentne” i pozwalają na zoptymalizowanie zużycia gazu. Nowy piec może nam pozwolić na oszczędności rzędu nawet 20-30%.
Kolejną ważną kwestią jest utrzymywanie stałej temperatury. Duże skoki temperaturowe, spowodowane np. wyłączaniem ogrzewania na noc powodują, że system grzewczy musi zużyć bardzo dużo energii, żeby się na nowo rozgrzać.
Następna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, to grzejniki, które nie powinny być w żaden sposób zasłonięte. Często zdarza się, że zupełnie nieświadomie zasłaniamy czymś grzejniki w swoim domu, zdarzają się jednak sytuacje, w których mieszkańcom nie podoba się to, jakie mają kaloryfery i wolą je ukryć np. za zasłonami. Jest to bardzo zły pomysł. Jeśli uważamy, że nasze grzejniki są nieestetyczne, to najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana.
Kuchenka gazowa – jak oszczędzać gaz?
Gaz to paliwo wykorzystywane także do gotowania. Kuchenki gazowe są bardzo popularne, także ze względu na niskie koszty gazu. Aby jednak jeszcze bardziej obniżyć rachunki, warto pamiętać o kilku sposobach na ekonomiczne gotowanie. Przede wszystkim należy używać pokrywek, które powodują, że ciepło kumuluje się w garnku i potrzeba znacznie mniej energii, żeby coś ugotować. Należy także regularnie odkamieniać naczynia używane do gotowania, np. czajnik. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest dopasowanie wielkości palnika do powierzchni garnka. Gotowanie w małych garnuszkach na dużych palnikach to strata pieniędzy, ale również ryzyko, że zniszczymy naczynie. Zbyt duży płomień może nie tylko osmalić garnek, ale również stopić rączkę.
Jak jeszcze wykorzystuje się gaz?
Poza ogrzewaniem i gotowaniem gaz może być również wykorzystywany do podgrzewania wody w łazience, czy kuchni. Przede wszystkim piecyk gazowy powinien być w naprawdę dobrym stanie technicznym, dzięki czemu będzie nie tylko bardziej ekonomiczny, ale też bezpieczniejszy. Bardzo ważne są regularne badania techniczne przeprowadzane przez firmy dostarczające gaz do domów i mieszkań. Oszczędnym, ale przy tym proekologicznym działaniem jest branie prysznica zamiast kąpieli. W ten sposób oszczędzamy nie tylko gaz, ale również wodę.
Mimo wszystko gaz wydaje mi się teraz najtańszą formą ogrzewania, prąd strasznie podnieśli…