Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? 5 praktycznych porad

W sezonie grzewczym wiele osób zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Zimą raczej trudno zupełnie zrezygnować z dogrzewania mieszkania, chyba że ktoś lubi bardzo niskie temperatury w pomieszczeniach. Zatem, jak obniżyć rachunki na ogrzewanie centralne w bloku? Sprawdź, jakie nawyki pozwolą Ci znacznie ograniczyć wydatki na ten cel.

  1. Zadbaj o odpowietrzenie kaloryfera
  2. Nie zasłaniaj grzejników
  3. Zakręcaj kaloryfery przed wietrzeniem pomieszczeń
  4. Zmniejszaj temperaturę na grzejniku na czas nieobecności w mieszkaniu
  5. Ustaw niższą temperaturę na grzejniku przed snem

1. Zadbaj o odpowietrzenie kaloryfera

Czasami kaloryfer mimo ustawionej wysokiej temperatury, pozostaje zimny lub nie grzeje tak, jak powinien. W takim przypadku warto go odpowietrzyć. Jak to zrobić prawidłowo? Do odpowietrzania grzejnika przyda się ścierka i śrubokręt. Podłóż szmatkę pod śrubę znajdująca się po przeciwnej stronie niż pokrętło kaloryfera i delikatnie ją przekręć. Kiedy usłyszysz syk uciekającego powietrza i z grzejnika zacznie wypływać gorąca woda, zakręć śrubę.

2. Nie zasłaniaj grzejników

Niezależnie czy masz ogrzewanie gazowe w bloku mieszkalnym, czy też korzystasz z ogrzewania centralnego, pamiętaj, aby nie zasłaniać kaloryferów. Długie firany, zasłony, a nawet meble ustawione pod grzejnikiem utrudniają cyrkulację ciepłego powietrza i sprawiają, że koncentruje się ono w jednym miejscu. Wtedy ogrzewanie pomieszczeń jest nieefektywne. Dlatego zadbaj, aby kaloryfery w pokojach były jak najbardziej odsłonięte, a zrobi się znacznie cieplej w mieszkaniu.

3. Zakręcaj kaloryfery przed wietrzeniem pomieszczeń

Tanie ogrzewanie mieszkania polega również na zakręcaniu kaloryferów na czas wietrzenia pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest krótkie wietrzenie pokoi przy maksymalnie otwartym oknie, ponieważ szybka wymiana powietrza nie doprowadzi do całkowitego wychłodzenia pomieszczeń.

4. Zmniejszaj temperaturę na grzejniku na czas nieobecności w mieszkaniu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w inny sposób? Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli obniżyć rachunki na ten cel, jest ustawianie niższej temperatury na grzejnikach, gdy wychodzisz z mieszkania. Podczas Twojej nieobecności w pomieszczeniach może być nieco chłodniej. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego marnowania ciepła i znacznie obniżysz wydatki na ogrzewanie. Niektórzy zalecają, aby całkowicie zakręcać kaloryfery przed wyjściem z domu, jednak wracanie do zimnego mieszkania jest dosyć nieprzyjemne i skłania do podwyższania temperatury na grzejnikach, aby szybciej ogrzać pokoje. Może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i wpłynąć na wyższe rachunki.

5. Ustaw niższą temperaturę na grzejniku przed snem

By zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku, możesz ustawić na pokrętle kaloryfera niższą temperaturę, gdy idziesz spać. Sprzyja to lepszej jakości snu i na pewno pozwoli Ci ograniczyć wydatki na ogrzewanie w okresie grzewczym. Dobrym pomysłem jest również obniżenie temperatury w pozostałych pomieszczeniach.

Pamiętaj, aby maksymalnie ograniczyć straty ciepła w pokojach poprzez zamykanie drzwi, gdy przechodzisz między pomieszczeniami. Sprawdź także szczelności okien.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *