Jeżeli do tej pory oszczędzanie kojarzyło Ci się jedynie z nieustannym pasmem wyrzeczeń i odmawianiem sobie przyjemności, spróbuj zapanować nad swoim domowym budżetem. Zobaczysz, że zmiana kilku nawyków pozwoli zmniejszyć wydatki, przyniesie poczucie satysfakcji i zadowolenia. Na czym i jak oszczędzać w domu?
- Jak zacząć oszczędzać na co dzień?
- Na czym oszczędzać w domu?
- Co robić, aby oszczędnie wydawać pieniądze?
Jak zacząć oszczędzać na co dzień?
W opinii wielu osób oszczędzanie to przykry obowiązek utożsamiany z zaciskaniem pasa przejaw braku pieniędzy i smutnego życia. Pamiętaj jednak, że do fortuny dochodzą najczęściej Ci, którzy mają dalekosiężne plany, umiejętnie potrafią gospodarować środkami, skrupulatnie odkładają pieniądze i mądrze inwestują. Na temat oszczędzania wiele już napisano, dlatego możesz szukać informacji na ten temat w podręcznikach finansów osobistych, zamieszczonych w sieci blogach. Jak oszczędzać wskażą Ci poradniki w internecie, gdzie znajdziesz kilka sprytnych koncepcji na poprawę swojej finansowej sytuacji.
Niezależnie od tego ile zarabiasz, zacznij wprowadzać drobne zmiany w swoich codziennych czynnościach. Metodą małych kroczków zyskasz oszczędności, które dadzą Ci poczucie pewności i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w realizacji planów jest konsekwencja, więc postaraj się systematycznie odkładać, zmień dotychczasowe przyzwyczajenia.
Na czym oszczędzać w domu?
Kiedy koszty utrzymania są wysokie, płacisz ogromne rachunki za wodę, prąd, czy gaz, spróbuj negocjować z dostawcami mediów. Sprawdź, czy nie opłaca Ci się zmienić dostawcy energii elektrycznej, stale obserwuj oferty operatorów telefonii komórkowej. Jeżeli telewizję oglądasz jedynie od święta, płacisz wysoki abonament, zrezygnuj z kablówki, czy platformy cyfrowej, ponieważ wiele potrzebnych Ci treści dostępnych jest w internecie bezpłatnie.
Oszczędzaj wodę, napraw cieknący kran i spłuczkę, zamiast kąpieli wybieraj prysznic, zainwestuj w zmywarkę. Wymień wszystkie żarówki w mieszkaniu na energooszczędne, postaw na płytę indukcyjną zamiast ceramicznej. Oszczędzaj na ogrzewaniu, obniż temperaturę o 1 lub 2 stopnie, dzięki czemu zapłacisz nawet 30% mniej za rachunki.
Co robić, aby oszczędnie wydawać pieniądze?
Zakupy i wydawanie pieniędzy pochłaniają ogromną część naszego budżetu. Przed wyjściem do supermarketu zajrzyj do lodówki i sprawdź czego potrzebujesz, nie wychodź do sklepu bez listy. Nie kupuj na zapas, ponieważ w ten sposób często potem wyrzucasz przeterminowane produkty i marnujesz jedzenie. Bądź sprytny i nie kupuj rzeczy w ich regularnej cenie, czekaj na sezonowe przeceny, poświąteczne obniżki.
Nie kupuj ubrań dla rozrywki, przejrzyj dokładnie zawartość swojej szafy, zrób w niej porządek, rzetelnie oceń braki w garderobie. Wyrzuć zużyte ciuchy, te które są już za małe lub leżą od lat nienoszone, oddaj lub wystaw na aukcję. Ustal czego naprawdę potrzebujesz, kupuj odzież i buty dobrej jakości, które szybko się nie zniszczą.