Chociaż pewnie wydaje Ci się, że od emerytury dzielą Cię jeszcze lata świetlne, już dziś powinieneś zacząć oszczędzać na jesień swojego życia. Polska od lat zalicza się do grona krajów starzejących się, dlatego wydolność systemu emerytalnego stoi już teraz pod znakiem zapytania. Jak zacząć oszczędzać na emeryturę, z których sposobów możesz skorzystać?
- Oszczędzanie na emeryturę – czy to konieczność?
- Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
- Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?
- Sposoby oszczędzania na emeryturę
Oszczędzanie na emeryturę – czy to konieczność?
Samodzielne gromadzenie środków finansowych na starość to dla młodego człowieka obecnie konieczność. W odniesieniu kwoty ostatniego wynagrodzenia do wysokości otrzymywanych świadczeń emerytalnych Polska plasuje się na przedostatnim miejscu w Europie. Z uwagi na niską dzietność i coraz większą rzeszę emerytów wydolność polskiego systemu emerytalnego cały czas spada.
Jednak pomimo licznych badań, które jednoznacznie w perspektywie czasu wskazują na brak środków na pokrycie świadczeń emerytalnych, w świadomości statystycznego Polaka to państwo jest zobowiązane za jego utrzymanie w okresie jesieni życia. Dlatego warto jak najszybciej pomyśleć o oszczędzaniu na emeryturę.
Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?
Jeżeli zastanawiasz się na tym, kiedy rozpocząć oszczędzanie na emeryturę zacznij już dziś, im wcześniej tym lepiej. Nawet jeśli emerytura wydaje Ci się obecnie pojęciem abstrakcyjnym, czas zawsze działa na Twoją korzyść. Rozpoczynając budowę funduszu emerytalnego od zaraz, zyskujesz szansę na godne życie na starość.
Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?
Nie licz na ZUS, Twoja emerytura za 20, 30 lub 40 lat będzie najprawdopodobniej głodowa. Zastanów się, kiedy chcesz osiągnąć stan niezależności ekonomicznej i na jakim poziomie chciałbyś żyć po zakończeniu Twojej aktywności zawodowej. Potem pomyśl, ile możesz przeznaczyć miesięcznie na oszczędzanie na emeryturę oraz na jakie stać Cię ryzyko inwestycyjne.
Oszczędzaj systematycznie, chcąc uzbierać określoną sumę musisz wykazać się finansową dyscypliną. Pamiętaj, że dzięki zasadzie działania tzw. procenta składanego, jeżeli oszczędzasz długoterminowo to odsetki od zgromadzonych pieniędzy dodawane są do początkowego kapitału, co sprawia, że procent liczony jest od większej kwoty.
Sposoby oszczędzania na emeryturę
Zastanawiając się na tym jaką formę oszczędzania na emeryturę wybrać, zapomnij o zbieraniu pieniędzy do przysłowiowej skarpety. Świnka skarbonka to chybiony pomysł, zamiast niej inwestuj w kilku miejscach. Państwo oferuje Ci:
- Indywidualne Konto Emerytalne – może mieć formę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, konta oszczędnościowego, rachunku funduszy inwestycyjnych, czy rachunku maklerskiego. Na konto możesz wpłacić w skali roku kwotę, która równa jest trzykrotności prognozowanego na rok przeciętnego wynagrodzenia.
- Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – limit roczny wpłat wynosi tutaj 1,2 krotność prognozowanego na rok przeciętnego wynagrodzenia, formy przechowywania środków są takie same jak w IKE.
- Pracownicze Programy Emerytalne – składkę odprowadza Twój pracodawca.
Oszczędzaj w bezpieczny sposób, korzystaj z lokat bankowych i kont oszczędnościowych, inwestuj w obligacje, fundusze rynku pieniężnego i akcje dużych, stabilnych spółek.