Bitcoin to pierwsza i najpopularniejsza na świcie kryptowaluta, stworzona w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto – jest to pseudonim jednej osoby, lub grupy osób, wątpliwości co do tego trwają do dziś. Twórca (bądź twórcy) Bitcoina mieli na celu stworzenie waluty, która będzie absolutnie wolna od nadzoru rządu. Co więcej, w założeniu miała być także wolna od opłat transakcyjnych oraz opóźnień w transferze. Jak dotąd nie udało się jednak wprowadzić Bitcoina do codziennego obiegu, jako zwykłej formy płatności. Co warto wiedzieć na temat tej kryptowaluty? Ile jest Bitcoinów, jak je wydobywać?
Bitcoin – czym jest?
Jak już ustaliliśmy we wstępie, Bitcoin jest kryptowalutą (inne określenia to wirtualna moneta lub waluta kryptograficzna), czyli rozproszonym systemem księgowym bazującym na kryptografii, przechowującym informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Trzeba przyznać, że definicja ta nie dla wszystkich zapewne jest jasna. Nieco prościej rzecz ujmując, Bitcoiny to prywatne klucze kryptograficzne, które są wykorzystywane do autoryzacji transakcji. Klucze te mogą być zapisywane na komputerze osobistym dzięki specjalnie stworzonemu do tego oprogramowaniu lub w smartfonie w przeznaczonej do tego aplikacji. Trzecią opcją jest tzw. portfel sprzętowy.
Teoretycznie istnieje możliwość dokonywania transakcji przy użyciu Bitcoinów, gdyż mogą być one przesłane na adres dowolnego uczestnika sieci bitcoin bez względu na to, w której części świata dany użytkownik się znajduje. W praktyce jednak niewiele sklepów internetowych umożliwia dokonanie płatności przy użyciu kryptowalut. Bitcoin ma wiele zalet, jednak nie można zapominać o wadach, na które zwrócimy także uwagę w dalszej części artykułu.
Ile jest Bitcoinów?
Twórcy Bitcoina założyli, że ma ich być w sumie 21 milionów. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi. Szacuje się, że obecnie wydobyto już 90% bitcoinów, co oznacza, że do zdobycia jest jeszcze około 2,4 mln BTC. Co ciekawe, wydobycie pozostałych 10% ma zająć ponad sto lat, gdyż ma potrwać aż do 2140 roku.
Zalety i wady Bitcoina
Według zwolenników kryptowalut przewagą Bitcoina nad pieniądzem tradycyjnym jest to, że jego podaż jest ograniczona, co stanowi mechanizm ochronny przed inflacją, podczas gdy pieniądze drukowane mogą być wprowadzane na rynek praktycznie w nieograniczonej ilości, co bardzo źle wpływa na ich wartość. Z drugiej jednak strony ta kryptowaluta jest bardzo podatna na kradzieże oraz spekulacje. Niektórzy specjaliści twierdzą wręcz, że jest to zwykła bańka spekulacyjna. Według obliczeń około 4 mln BTC zostało zagubionych, a 2 mln BTC skradziono. Niektórzy twierdzą, że operowanie Bitcoinami jest niezwykle bezpieczne, jednak przedstawione przed chwilą dane podważają to twierdzenie. Za kluczową zaletę uważa się to, że dokonywanie transakcji za pomocą Bitcoinów zapewnia całkowitą anonimowość.