Budżet domowy: jak planować, jak zarządzać?

Planowanie i zarządzanie budżetem domowym to nie lada wyzwanie i wiele osób bardzo szybko się poddaje. W tym zakresie bardzo ważna jest systematyczność w zarządzaniu finansami, dzięki czemu człowiek może stać się bogatszy, spokojniejszy i znacznie pewniejszy siebie. Jak zatem planować budżet domowy i co brać pod lupę, aby poprawić sytuację materialną w domu? O tym powiemy w poniższym artykule.

Zarządzanie budżetem domowym – rejestrowanie wydatków

Stanowi to zaledwie wstęp do planowania domowego budżetu. Systematyczny spis wydatku to dla nas informacje na temat tego, ile wydaliśmy pieniędzy, w jakich kwotach i jak wpływa to na ogólną sytuację finansową w domu. Bez odpowiedniego planowania wydatków, bardzo łatwo roztrwania się pieniądze na rzeczy, bez których tak naprawdę można się obejść. Warto pomyśleć o tym, że można je przeznaczyć na bardziej wartościowe cele.

Zatem skrupulatne spisywanie comiesięcznych wydatków sprzyja ich kontrolowaniu. Dotyczy to zarówno opłat stałych jak rachunki za mieszkanie, ale także tych nieregularnych. To pozwoli ocenić, ile faktycznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Na domowy budżet składają się wydatki o różnych kategoriach, dlatego warto mieć je pod kontrolą, aby w przyszłości nie martwić się o sytuację finansową w domu. Bardzo przydatne w tym zakresie jest zbieranie paragonów i zapisywanie wszystkich ponoszonych kosztów. Nie trzeba zapisywać dokładnych kwot co do grosza. Planowanie domowego budżetu zdecydowanie bardziej ułatwi zaokrąglanie wydanych sum do złotówek.

Zarządzanie budżetem domowym – oszacowanie wydatków

Podczas planowania wydatków istotnym elementem jest wyszczególnienie kwoty netto, jaką dysponujemy w danym miesiącu. Następnie, wyszczególniamy wydatki stałe, które musimy ponieść. Do takich kosztów zaliczamy:

  • opłaty za mieszkanie,
  • jedzenie,
  • transport (ceny biletów lub ceny paliwa),
  • raty kredytów,
  • rozrywka (restauracje, puby, kino),
  • rozwój osobisty (kursy, szkolenia).

Po wypisaniu wszystkich kosztów stałych sumujemy je i odejmujemy od kwoty zarobków. W następnej kolejności należy wypisać zaplanowane, jednorazowe wydatki takie jak:

  • wizyta u stomatologa,
  • naprawa samochodu,
  • remont,
  • wyprawka szkolna,
  • prezenty na święta itp.

W ten sposób uzyskamy saldo końcowe finansów z danego miesiąca. W sytuacji, kiedy saldo jest ujemne to znak, że koszty te znacznie przekroczyły nasze dochody. Oznacza to, że z czegoś należy zrezygnować, aby być na plusie.

Program do planowania budżetu

Zarządzanie budżetem domowym – dlaczego jest ważne?

Pomimo tego, że zarządzanie finansami jest dość skomplikowane, a kontrolowanie domowego budżetu też nie jest najłatwiejsze, to jednak dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad własnym życiem, finansami i zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa. Po pewnym czasie może okazać się, że pomimo osiągania takich, a nie innych dochodów, stać nas na więcej niż moglibyśmy przypuszczać. Dzięki planowaniu i rozporządzaniu finansami widzimy, na co trwonimy pieniądze i ile z nich zostało zmarnowanych na zakup niepotrzebnych rzeczy. Bardzo często zdarza się, że kupujemy coś pod wpływem impulsu, a potem tego nie używamy.

Planowanie i zarządzanie budżetem domowym to podstawa, aby nieco zaoszczędzić. Sposobów na rejestrowanie i kontrolowanie wydatków jest wiele, każdy wymyśla sobie swój indywidualny plan. Ważne jest jedynie systematyczne uzupełniania danych dotyczących planu finansowego na każdy miesiąc i umiejętne panowanie nad nim.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *