Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu, zwłaszcza długoterminowego, warto dokładnie przeanalizować wszelkie jego parametry, które mają wpływ na całkowitą kwotę do spłaty. Wśród nich, jednym z najważniejszych czynników jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Czym ona jest i jaki ma wpływ na koszty kredytu?
RRSO – co to jest?
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowity koszt kredytu ponoszony przez każdego klienta, który decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w banku, SKOK-ach i pozabankowych firmach pożyczkowych. Jest to pewnego rodzaju miernik całościowych kosztów kredytu czy pożyczki. Obejmuje on prowizję, oprocentowanie i ubezpieczenia, bierze też pod uwagę wartość pieniądza w czasie.
RRSO a porównywanie kredytów
RRSO to bardzo ważny parametr podczas porównywania kredytów. Dzięki niemu można sprawdzić, ile mogą wynieść koszty poza zaciągniętym kapitałem. Jeśli już jesteśmy przekonani, że musimy wziąć kredyt, wówczas dobrze jest porównywać oferty wielu banków. Najczęściej jak przeglądamy, co może nam zaoferować dana instytucja, sprawdzamy oprocentowanie, myśląc, że to od niego wszystko zależy. Tak jednak nie jest. To właśnie RRSO należy kierować się przy wyborze kredytu, by był on jak najtańszy. Ma on nam ułatwić podjęcie decyzji o tym, do którego banku się udać.
Kalkulatory RRSO
W Internecie mnóstwo jest narzędzi, które mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniego kredytu. Wśród nich wymienia się kalkulatory RRSO kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Za ich pomocą można sprawdzić, ile wynosi ten wskaźnik po podaniu danych dotyczących kredytu, który chcemy zaciągnąć. Do takiego narzędzia konieczne jest wpisanie kwoty kredytu, okresu spłaty, oprocentowania, prowizji, rodzaju rat i innych kosztów. Po chwili okaże się, ile prawdopodobnie wyniesie RRSO. Niektóre kalkulatory kredytowe dodatkowo wyświetlą oferty banków, które będą miały kredyty dopasowane do naszych potrzeb. W ten sposób można wybrać kredyt, którego całkowite koszty będą najniższe.
Jak wybrać dobry kredyt w banku?
Nie tylko sam wskaźnik RRSO należy brać pod uwagę. Wybierając kredyt, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego rodzajem. Niektórzy biorą kredyty gotówkowe, które nie są celowe i przeznaczają je np. na zakup lub remont nieruchomości, ponieważ takie produkty łatwiej otrzymać. W takiej sytuacji bardziej opłacalne byłyby kredyty hipoteczne, jednak te mają dłuższy i bardziej wymagający proces weryfikacji.
Wybierając kredyt, szczególnie ten na wysoką kwotę, warto sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową. To bardzo istotne z punktu widzenia banku. Osoby, które wypadają źle w ocenie wiarygodności finansowej, mają mniejsze szanse na uzyskanie kredytu. Podczas takiej analizy brane pod uwagę są dochody, wydatki, sytuacja mieszkaniowa, stałe zobowiązania, historia BIK itp. Warto sprawdzić, o jaką kwotę możemy wnioskować, korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej. Po wpisaniu wymaganych danych okaże się, jak wyglądają nasze prognozowane możliwości finansowe.