Spłacenie ostatniej raty kredytu jest wydarzeniem, które pamięta się długo. W końcu nie dość, że można odetchnąć z ulgą, że przestało się już mieć dług, to jeszcze zyskuje się więcej środków do wydawania na inne cele. Ale zanim otworzy się szampana, warto wystąpić o zaświadczenie z banku o spłacie kredytu. Dlaczego?
- Potwierdzenie spłaty – co to?
- Potwierdzenie dokonania zapłaty – czy jest potrzebne?
- Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?
- Zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu – ile kosztuje?
Potwierdzenie spłaty – co to?
Zaświadczenie o spłacie kredytu to pisemne potwierdzenie, że pożyczka została w całości spłacona. Pozwala nie tylko upewnić się, że dług został uregulowany, ale i zabezpieczyć się na przyszłość. Może się bowiem zdarzyć, że było jakieś opóźnienie i nie uregulowało się odsetek na czas, a także że przyjdzie jeszcze jakaś opłata za dodatkową usługę. Lepiej nie mieć niemiłej niespodzianki, zwłaszcza jeśli dług miałby być oprocentowany i poprosić o potwierdzenie spłaty kredytu.
Potwierdzenie dokonania zapłaty – czy jest potrzebne?
Zakłada się, że zawsze w sytuacji, gdy dłużnik ureguluje zobowiązanie, powinien ubiegać się o pokwitowanie zapłaty. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na wspomniane już ryzyko, że choć raty spłacone, to jednak zostały do uregulowania jakieś koszty dodatkowe. Potwierdzenie spłaty pożyczki jest dowodem, że nie zalega się bankowi już z żadną opłatą.
Warto wiedzieć, że o ile przy kredycie gotówkowym nie jest to aż takie ważne, choć warto mieć, to inaczej sprawa się ma z kredytem hipotecznym. Okazuje się bowiem, że potwierdzenie o spłacie kredytu hipotecznego może być przydatne przy wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. A to rzecz nie byle jaka. Po latach nagle można odkryć, że bank nadal figuruje jako właściciel nieruchomości. Zaświadczenie o zamknięciu kredytu pozwoli na wykreślenie banku z księgi wieczystej.
Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?
A ile przyjdzie czekać na potwierdzenie spłaty długu? Tutaj trudno podać ramy czasowe, gdyż każdy bank ma inne regulacje w tym zakresie. Może być tak, że zaświadczenia o spłacie kredytu dostanie się od ręki tego samego dnia, a zdarza się, że poczekać trzeba będzie klika dni.
Oczywiście znaczenie ma to, jak dawno spłaciło się zobowiązanie. Jeśli jest to odległy czas, wówczas konieczne jest przeszukanie baz, a to czasochłonne.
Zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu – ile kosztuje?
Koszt pokwitowania spłaty pożyczki ustala każdy bank. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli chce się otrzymać tego typu zaświadczenie. Warto po prostu sprawdzić w cenniku banku. Może się zdarzyć, że takie potwierdzenie spłaty będzie bezpłatne. Wówczas na pewno warto wystąpić o zaświadczenie.
A jak jest w przypadku kredytu hipotecznego? Tutaj już otrzymanie oświadczenia jest odpłatne. Jeśli potrzebuje się oświadczenia o zwolnieniu zabezpieczenia, aby wykreślić wpis z księgi wieczystej, wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem od 50 zł do nawet 100 zł. Jednak choć to niemałe pieniądze, to warto je wydać, żeby mieć dokument potwierdzający spłatę zobowiązania.