Raty 0% czy istnieją? Na co trzeba uważać, decydując się na raty 0 procent?

Raty 0% można znaleźć w ofercie wielu sklepów. Można z nich skorzystać stacjonarnie, a także, robiąc zakupy przez internet. Same oferty wyglądają zachęcająco. Czym faktycznie jest oferta rat 0%? Jakie są ich wady i zalety? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Raty 0% – co to jest?

Zakup produktu na raty to forma kredytu, którego Realna Roczna Stopa Oprocentowania, czyli RRSO wynosi 0%. W przełożeniu na język praktyczny oznacza to, że zakup określonego produktu można rozłożyć w czasie. Dla przykładu, kupując laptop za 2 000 złotych, zamiast wydać tę kwotę jednorazowo, można rozłożyć płatność np. na 10 rat. W tym wypadku jedna rata będzie wynosić 200 złotych i nie będziemy ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat.

Aby móc zakupić określony produkt na raty, należy podpisać stosowną umowę ze sklepem. Jej sporządzenie zajmuje kilkadziesiąt minut. Umowa zawierana jest z bankiem, który udzieli kredytu na pokrycie danego zakupu. Sklep otrzymuję zapłatę od razu, a my jesteśmy zobowiązani do spłaty tej pożyczki w ustalonych ratach.

Raty 0% – jakie zalety?

Zaletami rat 0% są niewątpliwie następujące przypadki:

  • Większe zakupy

Zamiast jednorazowego wydatku, płatność może być rozłożona w czasie dzięki czemu, budżet domowy na tym nie ucierpi. To sprawia, że w przypadku konieczności większych zakupów nie trzeba z nimi zwlekać i odkładać je w nieskończoność. Poważne wydatki związane np. z remontem i wyposażeniem mieszkania czy nowego sprzętu elektronicznego to oszczędności wymagające wielomiesięcznego odkładania. Rozsądne raty pozwalają na realizację określonych celów w dowolnym momencie.

  • Oszczędność

Raty 0% są korzystnym rozwiązaniem również dla tych osób, które dysponują wystarczającą gotówką na pokrycie określonego zakupu. Dzięki takim ratom mogą daną sumę ulokować na koncie oszczędnościowym, co sprawi, że mogą jeszcze dodatkowo na tym zarobić.

  • Lepsza zdolność kredytowa

Regularne spłacanie tego typu zobowiązań, wpływa bardzo pozytywnie na przyszłą ocenę kredytową w BIK. Będzie to niewątpliwie procentować, przy zaciąganiu kolejnych pożyczek czy kredytów w bankach. Dotyczy to zarówno zakupów ratalnych, jak i poważniejszych zobowiązań jak kredyt hipoteczny.

Raty 0% – jakie wady?

Ogólnie rzecz biorąc tego typu raty, nie mają większych wad, jednak nie oznacza to, że nie są pozbawione żadnych pułapek. To, co powinno budzić czujność to:

  • Comiesięczny wydatek

Dla niektórych obowiązek comiesięcznej spłaty jest mniej lub bardziej stresujące. Regularne spłacanie rat, może się okazać nieco problematyczne, jeśli ktoś na co dzień ma problem z systematycznością. W sytuacji, kiedy przekroczy się termin płatności, wówczas należy się spodziewać uciążliwych powiadomień i przypomnień ze strony banku czy naliczania dodatkowych kosztów związanych z opóźnieniem w płatności.

  • Zbyt pochopna decyzja

Często zdarza się, że decyzja o zakupie określonego produktu na raty, okazała się zbyt pochopna. Skuszeni atrakcyjną ofertą kupujemy coś, na co w rzeczywistości nas nie stać. Co prawda, rata może się wydawać niska, jednak w perspektywie czasu może się okazać zbyt dużym obciążeniem dla naszej kieszeni. Jest to duże ryzyko, w przypadku niepewnej sytuacji finansowej.

Raty 0% – na co uważać?

Oferty zakupu na raty 0% wydają się bardzo atrakcyjne, lecz zawsze należy zachować ostrożność. Zanim podpiszemy umowę na taki zakup, należy dowiedzieć się, czy nie ma żadnych ukrytych kwot, które mogą gdzieś po drodze się pojawić. Takimi kwotami może być np. opłata za przedłużenie gwarancji, kiedy to do danej raty należy doliczyć dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Pod hasłem „raty 0%” banki często ukrywają różnorodne prowizje i dodatkowe ubezpieczenie kredytu.

Ogólnie rzecz biorąc, zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy bardzo dokładnie i wnikliwie, czy faktycznie będziemy spłacać raty 0% i nic poza tym. Jeśli dokonujemy zakupu stacjonarnie, wypytajmy sprzedawcę o każdy, najdrobniejszy szczegół. W przypadku zakupu dokonywanego przez internet przeczytajmy umowę kilka razy, aby mieć pewność, że nie pakujemy się w niepotrzebne problemy.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *