Ceny prądu stale rosną, przez co z roku na rok, dostajemy coraz wyższe rachunki do zapłaty. Co ciekawe, Polska stanowi jedyny kraj w Europie, gdzie ceny za energię elektryczną, są najwyższe. A słyszymy, że ma być jeszcze drożej. Co to oznacza dla prostego człowieka w praktyce? Coraz mocniejsze zaciskanie pasa. Co zrobić, żeby w portfelu zostawało nam więcej pieniędzy? W poniższym artykule podpowiadamy, jak zaoszczędzić na prądzie.
Jak zaoszczędzić na prądzie? – lodówka
Zużycie energii przez lodówkę może stanowić nawet 30% całkowitego zużycia energii elektrycznej. Z racji tego, że lodówka pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, zużywa najwięcej energii elektrycznej. Dlatego, aby zmniejszyć to zużycie, należy wybierać lodówki mające klasę A, A+, A++ lub A+++. Lodówka klasy A zużywa do 15% mniej energii. Klasy A+ do 25%, A++ ponad 40%, natomiast lodówka klasy A+++ ponad 50%.
Jednak wybór odpowiedniej klasy to dopiero początek. Istotne jest ułatwienie procesu chłodzenia lodówki. Aby ułatwić wokół niej przepływ powietrza o jak najniższej temperaturze, należy umieścić ją w odpowiednim miejscy. Powinna znajdować się co najmniej 10 cm od ściany, innych instalacji oraz z dala od urządzeń wydzielających ciepło takich jak mikrofalówka, zmywarka, grzejnik, czajnik czy kuchenka. Ponadto lodówka powinna znajdować się w suchym miejscu, a powietrze dostające się do jej wnętrza, w miarę suche. Istotne jest również unikanie częstego i długiego otwierania lodówki oraz niewstawiania do niej ciepłych potraw.
Jak zaoszczędzić na prądzie? – pralka
Należy unikać prania przy niepełnym wykorzystywaniu pojemności pralki. Jest to bardzo niekorzystne, ponieważ pralka z niepełnym ładunkiem, zwiększa zużycie energii aż do 33%. W efekcie, cyferki na domowym liczniku prądu idą znacząco w górę. Warto wiedzieć, że bardzo dużo część zużytej energii jest wykorzystywana przez pralkę do produkcji ciepła. Starajmy się zatem prać na niższych temperaturach, co nie tylko pozwoli na mniejsze zużycie prądu, ale przełoży się także na oszczędność środków do prania, które staja się bardziej wydajne przy niskich temperaturach prania. Obecne pralki mają dodatkowe programy na ekonomiczne pranie, z których również warto korzystać.
Jak zaoszczędzić na prądzie? – światło
Na samym świetle zaoszczędzimy najwięcej, kupując świetlówki kompaktowe, które mogą zużywać nawet do 5 razy mniej energii i działać 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Trzeba jednak pamiętać, że używając świetlówek, światło warto wyłączać tylko wtedy, kiedy wiemy, że nie będziemy z niego korzystać dłużej niż 6 minut. Zbyt częste włączanie i wyłączanie znacznie skraca trwałość takiej żarówki. Aby zwiększyć oszczędność, należy również regularnie czyścić oprawy oświetleniowej, gdyż powoduje to wzrost skuteczności świetlnej aż do 50%.
Jak zaoszczędzić na prądzie? – dostawca
Można również pomyśleć o zmianie dostawcy energii elektrycznej, jeśli pomimo stosowanych przez nas metod na zaoszczędzenie prądu, rachunki nie maleją. Najwyraźniej taryfa, jaką opłacamy, wcale nie jest taka korzystna. Decydując się na jej zmianę, weźcie pod uwagę waszą aktywność domową w określonych godzinach. Zastanówcie się, w jakim odstępie godzinowym najwięcej korzystacie z prądu i adekwatnie do tego, wybierzcie taryfę. W Polsce mamy do wyboru taryfę jednostrefową (cena energii elektrycznej jest taka sama przez całą dobę) i dwustrefową (wyższe ceny w godzinach szczytu).