Pieniądze są niezbędnym elementem naszego życia. Dzięki nim możemy wymienić na produkt, który nas zainteresuje, lub zapłacić za daną usługę. Jedni wykorzystują je na zaspokojeniu swoich naturalnych potrzeb, drudzy natomiast starają się zaoszczędzić zgromadzone środki, by w późniejszym czasie móc kupić coś okazjonalnego. Niemniej problem samej „oszczędności” dotyka wielu ludzi, ponieważ to, co staramy się zarobić, idzie, albo na opłaty (mieszkania, samochodu itp.) albo na produkty żywnościowe (które są dla nas najważniejsze), czy też na drobne rzeczy niezbędne do życia. To, w jak skuteczny sposób oszczędzać pieniądze przedstawimy w niniejszym artykule.
Na czarną godzinę, czyli jak oszczędzać
Na początek warto zadać sobie pytanie: „co jest dla mnie najważniejsze?”, albo „jakie produkty wybierać, by zaoszczędzić?” Gdy już odpowiemy na to pytanie, to zróbmy listę rzeczy, które dotychczas kupujemy i przeliczmy je na pieniądze. Jest to prosty sposób na kalkulację kupowanych przez nas produkty. Jeśli kupujemy np. pieczywo, które często spożywamy, to postarajmy się szukać tańszego. To samo tyczy się wielu produktów, ponieważ niekiedy droższe produkty nie różnią się od tych tańszych, a zawsze jest to dodatkowy grosz w kieszeni. Ważne jest też, aby nie kupować tańszych produktów w masowych ilościach. Dlaczego? Często jest tak, że wywalamy do śmieci przeterminowane produkty, bo „długo leżały w lodówce”. Nasz portfel będzie się cieszył jeśli będziemy kupować tanio, a mądrze.
Drugim sposobem przy oszczędzaniu pieniędzy jest comiesięczne odkładanie ustalonej przez nas niewielkiej kwoty. Jeśli będziemy wrzucać co miesiąc do skarbonki symboliczną kwotę np. 100 zł, to w ciągu roku możemy uzyskać aż 1200 zł. Wiadomo. Do skarbonki możemy wkładać taką kwotę, jaką chcemy. W zależności od tego, ile zarabiamy, możemy przeznaczyć nawet więcej, niż zakładamy. Trzecim, a zarazem najważniejszym sposobem przy oszczędzaniu jest rezygnacja z produktów, które z pozoru są nam potrzebne, a w rzeczywistości tak nie jest. Mowa tutaj głównie o używkach (papierosach itp.), które towarzyszą osobom uzależnionym. Nie dość, że wydajemy pieniądze np. papierosy, to jeszcze tracimy na zdrowiu, a konsekwencją tego jest koszt leczenia. Osoby, które starają się rzucić palenie, są zmuszone na kupowanie specjalnych leków zapobiegającego głód nikotynowy. Przy samym oszczędzaniu należy pamiętać, aby kwota kupowanych przez nas produktów nie była zbliżona do naszego wynagrodzenia.
Kiedy należy oszczędzać?
Każdy z nas się cieszy, jak do naszego konta bankowego wpłynie nasze wynagrodzenie. Wtedy sobie myślimy: co należy kupić, trzeba opłacić rachunki itp. Wiadomo, te sprawy muszą być opłacane, więc nie będziemy je brać pod uwagę. Z powyższych sposobów na temat oszczędzania pieniędzy wyłoniłem takie, które są najefektowniejsze i z łatwością pozwolą nam na zgromadzeniu sporej ilości pieniędzy. Na pytanie: „Kiedy należy oszczędzać?” odpowiem tak: „Kiedy budżet na to pozwala”. Jeśli będziemy kalkulować produkty, które kupujemy dotychczas, to będziemy w stanie stwierdzić, kiedy i ile możemy przeznaczyć do naszej skarbonki. Najlepiej będzie, jak odłożymy ustaloną przez nas kwotę w samym dniu naszego wynagrodzenia. Dlaczego w tym samym dniu? Z doświadczenia wiem, że ekscytacja wzrasta, gdy zobaczę na swoim koncie odpowiednią sumę. Od razu pojawia się myśl o kupnie czegoś, co jest zaplanowane od jakiegoś czasu. Niemniej jednak jeśli teraz się to kupi, to nie będziemy mogli odłożyć symboliczną kwotę do naszej skarbonki, ponieważ „budżet na to nie pozwala”.
Konto oszczędnościowe – czy warto je mieć?
Oszczędzać można na wiele sposobów. Wcześniej zostały wymienione proste przykłady oszczędzania, ale co z naszym bankiem, który opiekuje się naszymi pieniędzmi? Czy w ogóle warto mieć konto oszczędnościowe w naszym banku? Zanim przejdę do kluczowej odpowiedzi, napiszę kilka słów o tym, by sprawa była jasna. Konto oszczędnościowe jest jedną z form bezpiecznego przechowywania pieniędzy powierzonych bankowi. Brzmi nieźle, prawda? Ale czy rzeczywiście jest to bezpieczne? Każdy system ma swoje wady, ale ma też zalety. W przypadku konta oszczędnościowego zaletami są przede wszystkim pomnażanie symbolicznej kwoty o procent, wpłacać możemy kiedy chcemy i jak chcemy, a także wypłacać kiedy tego naprawdę potrzebujemy.
Może się okazać, że wymienione zalety mogą stać się wadami dla osób, które mają problem z oszczędzaniem, dlatego zalecane jest stosowanie sposobów wymienionych wyżej.
Rady bezpiecznego oszczędzania pieniędzy
Tak jak było wspomniane wcześniej, najistotniejszym czynnikiem jest kalkulacja produktów, które są przez nas kupowane. Im częściej będziemy robić taką listę, tym w późniejszym czasie stanie się to naszą rutyną, co ułatwi nam uzyskać cel przy oszczędzaniu. Następnym czynnikiem są dobrze przemyślane zakupy. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy ten produkt i czy będzie on przydatny w późniejszym czasie. Najlepszym przykładem są produkty spożywcze, które posiadają krótki okres ważności (zalecane jest czytanie terminu ważności). Najlepiej zaplanować sobie co będzie rzeczywiście nam potrzebne przy robieniu obiadu, czy też kolacji itp. Kolejną radą jest rezygnacja, bądź ograniczenie produktów, które nie są nam potrzebne. W przypadku osób niepalących rezygnacja może się odnieść do innych używek typu alkohol, lub po prostu ograniczyć.
Warto zaznaczyć, że kupowane przez nas produkty wcale nie muszą być odstawiane, czy ograniczone całkowicie. Od czasu do czasu możemy sobie pozwolić na odrobinę przyjemności, lecz trzeba mieć na uwadze budżet, jakim dysponujemy.
A swoją droga warto by ludzi uczyć planowania swoich celów finansowych i zarządzania pieniędzmi nie w perspektywie kilku lat tylko „do emerytury i do doroslości Twoich dzieci”. Czasowy horyzont myslowy ma znaczenie…