Jak oszczędzać wodę? Wanna czy prysznic?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem nie rozchodzi się tylko o ilość zajmowanego miejsca w łazience czy wygodę użytkowania, ale też o oszczędność wody. Czy w ogóle rozpatrując te dwa rozwiązania, możemy wybierać między mniejszym a większym zużyciem? Na co się zdecydować, co jest bardziej opłacalne?

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Walka między wanną a prysznicem toczy się na wielu różnych poziomach. Bierzemy pod uwagę wielkość, wygodę użytkowania, cenę samego produktu i jego akcesoriów, a także możliwości przestrzenne własnej łazienki. Mówi się, że wanna to najlepsze rozwiązanie, ponieważ można w niej wygodnie wziąć kąpiel, zajmuje ona jednak sporo miejsca i z tego też powodu w przypadku małych pomieszczeń lepiej wybrać prysznic.

Często też przytacza się inne argumenty opowiadające się za prysznicem – jest nią koszt zużycia wody, niższy niż w przypadku wanny. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Ostateczny wybór i tak będzie należał do nas, ale warto wiedzieć, jak to wygląda od strony finansowej.

Jak obliczyć koszt kąpieli?

Obliczenie kosztu kąpieli należy przede wszystkim przeprowadzić samodzielnie i na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji. Powinno się tutaj przyjąć szacunkową ilość wody, jaką zużywa się w trakcie mycia i przemnożyć to przez cenę 1 m3 (1 m3 = 1000 l). Dobrze przy tym wziąć pod uwagę udział ciepłej i zimnej wody, których koszt różni się między sobą. Oczywiście w przypadku wanny i prysznica te obliczenia będą nieco inne. Jakie? To już niżej.

Ile kosztuje kąpiel w wannie?

Jak już zostało wspomniane, na koszt kąpieli będzie składała się cena za wodę przemnożona przez ilość jej zużycia. W przypadku wanny istotne będzie to, jak duża ona jest i jak udział ma w nim woda zimna i ciepła. Standardowe wanny mają pojemność w okolicach 150 l, przy czym zazwyczaj wykorzystuje się 2/3 z tego. Jeżeli chodzi podział wody, zazwyczaj więcej wykorzystujemy ciepłej niż zimnej i jest to odpowiednio proporcja 7:3 lub 8:2, czyli że na każde 7 – 8 litrów ciepłej wody przypada 2 – 3 litry zimnej.

Jeżeli więc wlewamy do wanny 100 l wody, należy obliczyć osobno koszt zimnej i ciepłej. Przyjmijmy, że cena ciepłej wody wynosi 11 zł, a za zimnej 9 zł. W obliczeniach wychodzi więc: 30 l x 0,009 = 0,27 za zimną wodę i 70 l x 0,011 + 70 x 0,009 = 1,40 za ciepłą. To daje nam w sumie koszt 1,67 za jedną kąpiel. Nie wychodzi dużo, choć jest to tylko przykład poglądowy, by wiedzieć, jak to obliczać. Patrząc jednak na częstotliwość kąpieli, w ciągu miesiąca może się zebrać całkiem ładna suma, nie mówiąc o perspektywie roku.

Prysznic

Ile kosztuje kąpiel pod prysznicem?

W takim razie, w jaki sposób obliczyć zużycie wody pod prysznicem? W wannie jest łatwiej, bo znamy jej wielkość i pojemność, przy prysznicu teoretycznie tego nie ma. Tutaj jednak pomocna będzie wiedza na temat tego, jak wygląda przepływ wody przez słuchawkę prysznicową. Producenci przedstawiają te wartości na swoich produktach poprzez określenie przepływu wody w czasie jednej minuty. Należy więc uwzględnić czas, w jakim włączamy wodę i przemnożyć to przez szacowane zużycie w tym okresie.

Szacuje się, że standardowa kąpiel pod prysznicem nie trwa dłużej niż 10 minut, co za tym idzie, jeżeli według producenta słuchawka prysznicowa daje nam 8 l wody w czasie minuty, to trakcie mycia (przy bezustannie płynącej wodzie) mamy zużycie na poziomie 80 l. Na rynku oczywiście można znaleźć też słuchawki w mniejszym przepływem (6 – 7 l). Obliczenia dokonuje się w ten sam sposób jak wyżej.

Co jest tańsze – wanna czy prysznic?

Podane wyżej przykłady obliczeń są mocno szacunkowe, przeglądając jednak wiele różnych stron, gdzie zostaje to sprawdzane, zawsze wychodzi ten sam wynik – kąpiel z użyciem prysznica jest tańsza niż ta w wannie. Zużywa się po prostu mniej wody (w naszych przykładach było to odpowiednio 100 l wanna i 80 l prysznic), a dzięki temu oszczędza się pieniądze. W perspektywie jednorazowej kąpieli różnice nie są duże i oscylują w granicach kilkudziesięciu groszy na jedno mycie, ale patrząc na okres dłuższy (miesięczny czy nawet roczny) rozbieżności znacznie się zwiększają. W ciągu jednego roku rozstrzał kosztów między wanną a prysznicem może wynieść nawet ok. 200 – 400 zł!

Odpowiedź jest tutaj więc jedna – jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze na wodzie – zacznij korzystać z prysznica. Oczywiście wszystko będzie zależało przede wszystkim od tego, jak często się kapiemy i jak długo. Jeżeli ktoś woli pod prysznicem siedzieć dłużej niż 10 minut, wówczas oszczędności nie są już tak oczywiste, to samo dotyczy wanny, gdy siedzimy dłużej i musimy dolewać przez to więcej ciepłej wody. Warto więc samodzielnie sprawdzić, jak wygląda to u nas, bo teoria, a praktyka mogą się od siebie znacząco różnić.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *