Vinted to aplikacja, na której można sprzedawać używane ubrania, jej pierwotnym celem było pozbywanie się ubrań, które już nam się nie podobają. Dziś… Na Vinted można zarobić, przeczytać jak na sprzedawaniu ubrań zarabiają Vintedzianki.
Czym jest Vinted?
Vinted to aplikacja, która została założona w 2008 roku. Jaka była jej geneza? Twórczyni musiała pozbyć się ubrań przy przeprowadzce i tak oto powstało… Vinted. Dziś z aplikacji korzysta ponad 50 mln użytkowników z 12 krajów. Do pewnego czasu na Vinted można było zarabiać tylko i wyłącznie przez sprzedaż ubrań, obecnie w aplikacji są także inne kategorie, a Vintedzianki mogą pozbywać się także dekoracji domowych, tekstyliów, czy akcesoriów dla dzieci.
Jak można zarobić na Vinted?
Na Vinted zarabia się poprzez sprzedaż ubrań. Miała to być aplikacja do sprzedawania ubrań, których już nie nosimy, jednak sprawy potoczyły się trochę inaczej. W aplikacji Vinted można znaleźć wiele użytkowniczek, które prowadzą działalność komercyjną (a ta według regulaminu jest zabroniona). Często polega to na tym, że Vintedzianka kupuje ubrania w Second Handzie za bezcen i sprzedaje je drożej, z zyskiem. Maksyma “Kupuj taniej, sprzedaj drożej” jest to bardzo popularna. W sieci możemy znaleźć wywiady z użytkowniczkami aplikacji, które chwalą się, że dziennie mogą zarobić na Vinted nawet 500 zł.
Czy sprzedaż ubrań na Vinted podlega opodatkowaniu?
Użytkowników, którzy prowadzą sprzedaż komercyjną na aplikacji Vinted, jest wiele. Platforma zapowiedziała, że takich użytkowników będzie blokować. Jeśli użytkowniczka aplikacji będzie sprzedawała rzeczy nowe, które miała w swoim posiadaniu krócej niż 6 miesięcy, to zainteresować się tym może Urząd Skarbowy. Taka sprzedaż może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarczej, a to już będzie wiązało się z opodatkowaniem zysków od sprzedaży.
Podatkiem z pewnością nie będą obciążone przedmioty, używane, które osoba sprzedająca miała w szafie przez co najmniej sześć miesięcy, dlatego zwykłe użytkowniczki, które tylko wyprzedają swoją szafę, nie muszą się tym martwić, ich zarabianie na Vinted poprzez sprzedaż ubrań jest w pełni legalne.
Czy warto zarabiać na Vinted?
Trudno jednoznacznie określić, czy warto zarabiać na Vinted. Z pewnością jest to aplikacja z ogromnym potencjałem, jednak użytkowniczek jest tak dużo, że nasze ubrania mogą zniknąć w gąszczu innych ogłoszeń. Przez co użytkowniczki, które chcą zarobić na Vinted, coraz częściej zmuszone są do tego, by wykupywać dodatkowo płatne opcje, które zapewnią lepszą widoczność sprzedawanych ubrań. Po prostu coraz trudniej jest coś sprzedać. To świetna aplikacja, jeśli zależy nam na pozbyciu się ubrań, które od miesięcy zalegają nam w szafie. Nie warto jednak tej aplikacji traktować jako głównego źródła dochodu.
Warto jednak pamiętać o tym, że od 2024 roku będzie obowiązywać nowe prawo, które będzie dotyczyło sprzedaży okazjonalnej.