Posiadanie konta oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku w dzisiejszych czasach jest pewnym standardem. Zdecydowana większość transakcji wykonywana jest online i nawet gdy częściej korzysta się z gotówki w portfelu, pieniądze wcześniej muszą być dostępne w banku. Czym jednak kierować się przy wyborze konta? Co wybrać dla studenta, co dla dziecka, a co dla seniora?
Jak założyć konto osobiste w banku?
Założenie konta osobistego w banku nie jest trudne i nie wiąże się z wieloma formalnościami. Potrzebny jest tutaj przede wszystkim dowód osobisty, a w przypadku dzieci i młodzieży legitymacja szkolna i rzecz jasna opiekun prawny, który będzie pełnomocnikiem. Formalności można dokonać na dwa sposoby i pierwszy z nich dotyczy bezpośredniej wizyty w banku, gdzie wszystko załatwi pracownik.
Można też zrobić to online, pozwala to na załatwienie wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. To rzecz jasna doskonałe rozwiązanie dla ludzi młodych, w przypadku seniorów, szczególnie tych niezbyt obeznanych z internetem, osobista wizyta w może okazać się wygodniejsza.
Jak wybrać konto dla studenta?
Oferty banków dla kont studenckich jest bardzo szeroka i niezależnie od tego, gdzie się udamy, zawsze znajdzie się propozycja skierowana do osób w wieku do 26 lat. Oczywiście konta studenckie w większości są takie tylko z nazwy, ponieważ wcale nie trzeba w tym celu studiować, wystarczy po prostu mieścić się w wyznaczonych granicach wieku. Ich największą zaletą są przede wszystkim niskie koszty – zazwyczaj za posiadanie konta, karty, jak i dokonywanie przelewów się nie płaci, albo są to koszty niskie.
Jak wybrać konto dla dziecka?
W przypadku kont dla dzieci trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które powiązane są przede wszystkim z obowiązującym prawem. Dziecko nie może zawrzeć umowy i musi to zrobić w jego imieniu prawny opiekun. Same konta też mają pewne ograniczenia. Jeżeli mowa jest o rachunkach dla dzieci do 13 roku życia, najczęściej nie ma się dostępu do niego online, tak samo jak nie można z nich dowolnie wybierać pieniędzy. Dziecko nie otrzyma też karty płatniczej, ponieważ wymaga to jej podpisania. Takie konta zazwyczaj pełnią rolę bardziej oszczędnościowych.
Jak wybrać takie konto? Należy zwrócić uwagę na własne potrzeby i to, czy ma być do oszczędzania, czy do częstszego użycia. Dobrze też zastanowić się nad tym, jak ma funkcjonować to konto i jakie narzędzia będą najbardziej przydatne. Lepiej też sprawdzić, czy bank wymaga, aby rodzic też posiadał własne konto, a także jaki nacisk stawiany jest na bezpieczeństwo.
Więcej opcji ma starsza młodzież od 13 do 18 roku życia. Takie rachunki działają właściwie identycznie jak konta osób dorosłych. Otrzymuje się więc kartę płatniczą oraz dostęp online. Można wykonywać przelewy oraz wybierać pieniądze z bankomatów. Zanim jednak się je wybierze, warto zastanowić się, czy jest ono rzeczywiście potrzebne i przyda się na co dzień. Należy też sprawdzić opłaty i je podliczyć, bo choć większość kont młodzieżowych jest darmowa, mogą zdarzyć się różne wyjątki i sytuacje szczególne.
Jak wybrać konto dla seniora?
W przypadku seniorów sytuacja jest trochę skomplikowana, ponieważ ta grupa społeczna jest znacznie bardziej zróżnicowana. Można więc spotkać wciąż aktywnych zawodowo starszych ludzi, którzy chętnie i często korzystają z banków i kont online i takich, którzy w temacie bankowości są zachowawczy i nie bardzo wiedzą, jak korzystać z kart płatniczych czy jak robić przelewy.
Wybierając więc konto dla seniora, najlepiej dobrze się zastanowić, jaka jego forma będzie najlepsza. Jeżeli dana osoba nie ma nic przeciwko dostępowi do banku online i kartom płatniczym, problemu raczej nie ma. Te osoby, które jednak nie bardzo się orientują we współczesnej bankowości, bezpośredni kontakt z bankiem będzie ważniejszy. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na płatności, ponieważ w zależności od tego, jaki rodzaj konta się wybierze, inne opłaty mogą być też naliczane.