W Polsce banków nie brakuje, a każdy z nich kusi nas teoretycznie korzystnymi ofertami kredytów, kont osobistych z profitami czy wysoko oprocentowanymi lokatami. Jaką instytucję wybrać, gdy szuka się najlepszego rozwiązania w danej sytuacji?
- Wybór banku a kredyt, konto osobiste, lokata
- Jak wybrać bank do konta osobistego?
- Jak wybrać bank, gdy szuka się kredytu?
- Jak wybrać bank dla lokaty?
Wybór banku a kredyt, konto osobiste, lokata
Wiele osób wychodzi z założenia, że wybór banku to swego rodzaju powiązanie się z nim do końca życia, co przymusza nas do korzystania tylko z produktów oferowanych przez daną instytucję. To myślenie błędne. Mając konto w jednym banku, możemy wybrać kredyt czy lokatę w innym i nic nie stoi temu na przeszkodzie. Często nie trzeba być klientem danego miejsca, by móc korzystać z dostępnych możliwości. Dlatego nie powinniśmy się czuć ograniczeni czy przywiązani tylko do jednego banku, choć może się zdarzyć i tak, że w tym jednym miejscu oferta będzie dla nas wystarczająco korzystna i nie będzie konieczności szukania dalej.
Jak wybrać bank do konta osobistego?
Wybór banku dla konta osobistego jest szalenie ważny, ponieważ w tym przypadku najczęściej wiążemy swoją przyszłość z daną instytucją na dłużej. Konto to potem wykorzystujemy na różne sposoby – przychodzą na nie przelewy i wynagrodzenia, mamy możliwość otrzymania karty debetowej, korzystania z bankomatów itp. Istotne może być też to, jak wyglądają przelewy internetowe i wypłaty z bankomatów. Wybór banku jest więc ważny i tutaj warto zwrócić uwagę na szczegóły danej oferty.
Po pierwsze powinno się sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się dane konto. Czy są opłaty za jego posiadanie, za przelewy, w jakiej wysokości, czy można liczyć na dodatkowe profity itd. Warto zwrócić też uwagę na to, jak dużo dana firma posiada bankomatów, czy są one łatwo dostępne, czy dodatkowe usługi, promocje, jakie jest oprocentowanie.
Jak wybrać bank, gdy szuka się kredytu?
W przypadku kredytu nie trzeba koniecznie ograniczać się tylko do banku, w którym posiadamy już konto osobiste, chyba że proponowana oferta rzeczywiście będzie dla nas korzystna. W tym wypadku lepiej jednak przyjrzeć się temu z szerszej perspektywie i przede wszystkim porównać między sobą różne oferty kredytów. Należałoby sprawdzić, jak kształtują się koszty, wysokość oprocentowania, RRSO, czy są jakieś koszty dodatkowe, jakie są warunki przyznania, czy wymaga się ubezpieczenia. Należy przy tym wspomnieć, że często banki mają szczególne promocje dla nowych klientów i osób bez kont osobistych w ich placówkach, choć bywa, że aby skorzystać z danej oferty, wymaga się ich założenia czy wzięcia choćby karty kredytowej.
Jak wybrać bank dla lokaty?
Lokaty bankowe to z założenia konta, które mają pomóc nam w inwestowaniu i pomnażaniu pieniędzy. Oczywiście zarobki będą tutaj uzależnione od tego jak wysokie oprocentowanie posiada dana oferta i na to głównie powinno się patrzeć, gdy szuka się najlepszego rozwiązania. Im wyższe oprocentowanie, tym lepiej, ale warto zwrócić uwagę też na takie kwestie, jak wysokość depozytu czy czas trwania lokaty. Często nowi klienci mogą liczyć na lepsze warunki, niż stali. Niektóre banki mogą też, choć nie jest to często spotykane, wymagać posiadania konta osobistego, więc i tę kwestię należy mieć na uwadze, gdy szuka się odpowiedniego miejsca na ulokowanie pieniędzy. Zanim więc podejmiesz decyzji, dokładnie zapoznaj się z parametrami każdej oferty, by wiedzieć, z czym się ma do czynienia.