Jaki bank wybrać, żeby nie przepłacać?

Prawie każda dorosła osoba posiada w dzisiejszych czasach konto w banku. Większość osób korzysta także z innych usług banków, takich jak kredyty, karty kredytowe, czy zakupy na raty. Choć niektórzy uważają, że banki za bardzo ingerują w ich prywatność, zbierając informacje na temat np. ich zarobków czy dokonywanych zakupów, to funkcjonowanie we współczesnym świecie bez konta bankowego jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Skoro więc nie da się tego uniknąć, to należy przynajmniej znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Jak wybrać najtańsze konto bankowe?

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie konta bankowego to podstawa. To na nie pracodawcy przelewają wynagrodzenia, to z nich opłacamy rachunki, czy logujemy się do profilu zaufanego, żeby móc bez wychodzenia z domu załatwiać sprawy w urzędach. Jak widać, konto w banku nie służy już wyłącznie do przechowywania oszczędności, a coraz częściej pełni funkcję narzędzia ułatwiającego nam codzienne czynności, takie jak robienie zakupów, czy wnoszenie opłat do różnych instytucji, w tym płacenie rachunków.

Każdy z nas chce przy tym, aby jego konto nie generowało dodatkowych kosztów. W zasadzie wszystkie banki oferują klientom karty płatnicze, dzięki którym będą mogli oni np. dokonywać transakcji bezgotówkowych, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy korzystanie z niej nie jest związane z jakimiś opłatami. W celu określenia konkretnych kosztów związanych z prowadzeniem konta w danym banku należy dokładnie przeanalizować tabele opłat i prowizji. Znajdziemy w niej informacje m.in. na temat opłat za:

  • przelewy,
  • transakcje BLIK,
  • obsługę gotówkową w placówce,
  • wpłaty we wpłatomatach,
  • wypłaty z bankomatów,
  • wymianę karty płatniczej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?

Koszty związane z prowadzeniem konta są kluczowe, jednak warto też zainteresować się tym, czy otwierając dany rachunek bankowy, będziemy mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. konto internetowe, możliwość płacenia smartfonem, lub blikiem. Niezwykle praktyczna i ważna jest również łatwa w obsłudze aplikacja na telefon, która daje możliwość dostępu do konta w każdej chwili.

Jaki bank jest godny zaufania?

Trzeba przyznać, że wybierając bank, w którym mamy zamiar przechowywać swoje oszczędności, większość z nas zwraca uwagę na to, czy jest to stabilna i renomowana instytucja. Nigdy nie ma pewności, że dany bank nie popadnie w tarapaty bądź z innych powodów nie zakończy swojej działalności, jednak najwięksi „gracze” na rynku zawsze wzbudzają większe zaufanie. Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie banki komercyjne działające na terenie Polski, objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Małe, mniej znane banki mogą z kolei zaskoczyć nas wyjątkowo korzystną ofertą. Oferowanie lepszych warunków jest dla nich jedynym sposobem konkurowania z dużymi, renomowanymi markami. Jeśli chcemy zdecydować się na otwarcie konta w małym banku, należy go dobrze sprawdzić.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *