Konto bankowe dla nastolatka to świetny sposób na naukę oszczędzania i zarządzania środkami finansowymi. Taki rachunek działa na prawie identycznych zasadach, jak konto w banku dla dorosłych, jednak przy jego wyborze należy kierować się głównie potrzebami nastolatka. Zatem jak dobrze wybrać konto młodzieżowe? Na jakie konto dla nastolatka warto się zdecydować?
Najlepsze konto młodzieżowe
W znalezieniu najlepszego rachunku pomoże ci ranking kont młodzieżowych, który znajdziesz m.in. na www.17bankow.com. Sprawdzisz tam aktualne oferty różnych banków, w tym szczegółowe informacje na temat opłat za korzystanie z konta i z karty, wymaganą ilość transakcji w miesiącu (aby nie płacić) czy informacje o ewentualnych opłatach za zamknięcie takiego rachunku. Jednak zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, musisz wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, wybierając konto młodzieżowe? Jakie czynniki powinny być dla ciebie najistotniejsze?
Jak wybrać konto w banku dla nastolatka?
Przede wszystkim zastanów się, po co ci konto bankowe oraz jak zamierzasz z niego korzystać? Czy często będą pojawiać się na nim jakieś środki i jaka może być ich średnia wysokość? Wbrew pozorom to bardzo istotne, ponieważ wiele banków określa minimalną liczbę lub kwotę transakcji, jaką musisz wykonać w danym miesiącu, aby nie płacić za konto. A na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę, gdy wybierasz konto młodzieżowe?
- Wysokość opłat za prowadzenie rachunku i za kartę,
- Opłaty za korzystanie z bankomatów (w Polsce i za granicą – np. podczas wakacji),
- Swoboda dostępu do pieniędzy (czy bank posiada aplikację mobilną oraz czy jest ona łatwa w obsłudze),
- Dodatkowe korzyści za założenie konta (rabaty, oferty specjalne),
- Opinie innych użytkowników, w tym również rówieśników.
Przed wyborem odpowiedniej oferty, warto również zwrócić uwagę, czy bank nie wymaga od rodzica nastolatka założenia rachunku w tym samym banku.
Rodzaje kont młodzieżowych
Większość dostępnych na rynku rachunków bankowych dla nastolatków to konta, które niewiele różnią się od tych przeznaczonych dla osób pełnoletnich. Część z nich połączona jest od razu z kontem oszczędnościowym, co może być dobrym wyborem, jeśli celem założenia takiego rachunku jest nauka oszczędzania. Tym, co jednak może odróżniać takie produkty przeznaczone dla młodzieży, są istotne ograniczenia, np. w kwestii dopuszczalnej wysokości comiesięcznych wypłat. Bardzo często przy podpisywaniu takiej umowy, wymagana jest również obecność opiekuna, a także jego podpis.
Na rynku można znaleźć tradycyjne rachunki bankowe dla młodzieży, ale również takie, które są „podpięte” do konta bankowego rodzica. W tym przypadku nastolatek otrzymuje jedynie dostęp (odpowiednio ograniczony) do takiego rachunku.
W ofertach banków można znaleźć również inne produkty przeznaczone dla nieletnich, do najpopularniejszych należą lokata dla dziecka, czy konto oszczędnościowe.