Słynne porzekadło mówi: dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Jednak co zrobić w sytuacji, w której nie umiem komuś odmówić? Szczególnie kiedy o pożyczkę pieniężną prosi nas najlepszy przyjaciel. Jak pożyczyć pieniądze bez utraty przyjaciela, kiedy przyjdzie czas spłaty? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.
Czym jest pożyczka prywatna?
Pożyczki prywatne to pieniądze pożyczone od osoby prywatnej, która nie posiada żadnej działalności gospodarczej związanej z bankowością. Prywatny pożyczkodawca musi jednak dysponować własnymi funduszami i to je, może dobrowolnie użyczyć. Przy pożyczaniu małych kwot, nie trzeba podpisywać umowy, to często powód, dla którego osoba zadłużona tak chętnie korzysta z takiej formy pomocy. My uważamy, że umowę zawsze dobrze jest sporządzić, niezależnie od kwoty, ale o tym opowiemy za chwilę.
Czy umowa jest potrzebna przy pożyczce prywatnej?
Mimo że przy małych kwotach, umowa nie jest wymagana, jednak lepiej jest ją sporządzić. W razie nieprzyjemnej sytuacji, w której osoba zadłużona nie ma zamiaru oddawać ci pieniędzy, masz dowód, że ta osoba podpisała zobowiązanie. Bez umowy byłoby to tylko słowo przeciwko słowu. Warto spisać umowę o pożyczkę prywatną na każdą kwotę, należy jednak pamiętać, że przy kwocie wyższej niż tysiąc złotych, taka umowa jest już obowiązkowa! Jeśli użyczamy więcej niż tysiąc złotych bez umowy – w świetle prawa, robimy to nielegalnie. Umowa o pożyczkę musi zawierać:
- miejsce i data zawarcia umowy,
- dane pożyczkobiorcy,
- dane osoby, udzielającej pożyczki,
- kwota zobowiązania,
- warunki odstąpienia od umowy,
- termin spłaty zobowiązania,
- sposób spłaty.
W razie konieczności można dodać zapis o ewentualnych ratach i odsetkach. Jeśli postanowimy, że chcemy wzbogacić się na odsetkach, będziemy musieli zapłacić tak zwany podatek Belki.
Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze bliskiej osobie?
Ważne, by umowa była podpisana, chroni cię ona w razie nieprzyjemnych sytuacji. Zanim jednak użyczymy pieniądze, warto zastanowić się, czy osoba, która chce się u nas zadłużyć, jest wiarygodna. Jeśli o gotówkę prosi nas osoba, która nie ma zdolności kredytowej, co chwilę wpada w nowe kłopoty finansowe, zalega z opłatami, to raczej nie jest to osoba, której chcemy pożyczyć pieniądze. Nasza pomoc, nie zmieni sytuacji tez osoby, a my możemy stracić nasze fundusze, bo szanse na to, że nigdy ich nie odzyskamy, są duże.
Na co uważać przy pożyczaniu? O czym pamiętać?
Jeśli to my pożyczamy pieniądze od kogoś, musimy pamiętać, że pożyczka prywatna jest zawierana na podstawie umowy cywilno-prawnej, co znaczy, że musimy zapłacić podatek. W ciągu dwóch tygodni należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek od sumy, jest to 0,5% od kwoty zawartej w umowie z pożyczkodawcą. Z opłaty zwolniona jest tylko najbliższa rodzina.
Nie chcemy stracić przyjaciela, więc często pożyczamy pieniądze, nawet jak nie chcemy. Musimy jednak zachować się egoistycznie i zanim zdecydujemy o długu, warto zastanowić się, czy nas na to stać? Pożyczać powinniśmy tylko wtedy, kiedy mamy dodatkowe fundusze, których nie musimy przeznaczać na nic innego.