Ulga na zakup kasy fiskalnej: dla kogo, zasady, warunki

Zakup kasy fiskalnej to dla wielu przedsiębiorców spory wydatek. Zaawansowane urządzenia rejestrujące nie należą do najtańszych, możliwe jest jednak skorzystanie z ulgi na kasę fiskalną. Jak uzyskać zwrot kosztów? Kto może ubiegać się o ulgę na zakup kasy fiskalnej i ile ona wynosi?

Ulga na zakup kasy fiskalnej – dla kogo?

1.05.2019 roku zmieniły się zasady przyznawania ulgi na zakup kasy fiskalnej. Od tego czasu przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi jedynie na zakup kasy fiskalnej online. Kto może liczyć na zwrot kosztów? Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek rejestrowania sprzedaży i rozpoczęli już prowadzenie ewidencji lub podatnicy, którzy nie mają takiego obowiązku, ale zaczęli ewidencjonowanie przy użyciu kas fiskalnych online, a do tej pory nie korzystali z urządzeń rejestrujących lub urządzeń z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.

Osoby, które nie są uprawnione do ulgi, mogą skorzystać z innej opcji. Jeśli zakup urządzenia fiskalnego jest w danym momencie zbyt obciążającym wydatkiem, warto rozważyć odmienny sposób jego pozyskania. Kasa fiskalna na raty to jedno z rozwiązań ułatwiających jej zakup, można skorzystać z niego podczas zakupu na www.mojafiskalna.pl, wszelkie formalności można zazwyczaj załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu.

Ile wynosi ulga na zakup kasy fiskalnej?

Uprawnieni przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi wynoszącej aż 90% ceny zakupu bez podatku. Jest jednak pewne ograniczenie. Kwota zwrotu nie może przekraczać 700 zł. Chcąc skorzystać z ulgi, trzeba posiadać fakturę potwierdzającą zakup urządzenia oraz dowód zapłaty całej kwoty. Wymagane jest też rozpoczęcie ewidencjonowania, o czym była już mowa powyżej.

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej? Jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, musi wypełnić deklarację oznaczoną jako VAT-7 lub VAT-7K. Osoby zwolnione z obowiązku rozliczania podatku VAT lub świadczące usługi niepodlegające opodatkowaniu, chcąc skorzystać z ulgi, powinny złożyć wniosek u naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy już wielu przedsiębiorców. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, ze zwolnień od ewidencjonowania nie mogą skorzystać m.in. dostawcy gazu płynnego, osoby zajmujące się sprzedażą części do silników, silników spalinowych, przyczep, naczep, wybranego sprzętu RTV i fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, nośników danych cyfrowych i analogowych, wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych.

Obowiązkowi posiadania kasy fiskalnej podlegają także osoby świadczące określone usługi. Wśród nich wymienia się działalność związaną z przewozami pasażerskimi, naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów, wymianą opon, badaniami i przeglądami technicznymi pojazdów. Ewidencjonować usługi muszą także lekarze i dentyści, prawnicy, doradcy podatkowi, osoby prowadzące placówki gastronomiczne, kulturalne, rozrywkowe, rekreacyjne oraz fryzjerzy i kosmetyczki.

One thought on “Ulga na zakup kasy fiskalnej: dla kogo, zasady, warunki

  • Dobrze, że są takie ulgi. Skoro jest obowiązek, by je posiadać to wręcz się nasuwa na myśl, że jakieś dofinansowanie do tego powinno być.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *