Czy można oszczędzać dzięki polisolokacie? Zdania na ten temat są podzielona, a pozornie korzystne oferty lokat połączonych z ubezpieczeniem na życie często okazywały się pułapką dla niezorientowanych klientów. Czy założenie polisolokaty jest dobrym sposobem na oszczędzanie? Czy jest to korzystne?
- Czym są polisolokaty?
- Czy warto wybrać polisolokatę?
- Jak sprawdzić polisolokatę?
- Jak polisolokata pomaga zaoszczędzić?
Czym są polisolokaty?
Polisolokaty to nic innego, jak polisy ubezpieczeniowe z dodatkową opcją inwestycji w charakterze funduszu kapitałowego. Jednym słowem, jest to produkt łączący polisę na życie z lokatą w formie oszczędzania. Nie jest to produkt bankowy, choć można po nią iść właśnie tam. Polisolokatę podpisuje się przede wszystkim z towarzystwem ubezpieczeniowym, decydując się tym samym na regularne wpłacanie składek, które następnie inwestowane są w funduszu. Umowy zawierane są na określony czas, przez który gromadzone i pomnażane są środki, do których ma się dostęp dopiero w momencie jej wygaśnięcia.
Z założenia brzmi to korzystnie, jednak rzeczywistość okazała się mniej przyjemna. Polisolokaty często nie przynosiły „gwarantowanych” zysków, do tego dochodziły liczne dodatkowe prowizje, a w przypadku wcześniejszego zerwania umowy, trzeba było liczyć się także z opłatami likwidacyjnymi.
Czy warto wybrać polisolokatę?
Zdania na temat polisolokat są mocno podzielone. Jeszcze kilka lat temu wybuchła afera z nimi związana, głównie z powodu wysokich opłat likwidacyjnych, które pochłonęły znaczą część odłożonych pieniędzy. Nagłośnienie tej sprawy spowodowało, że towarzystwa ubezpieczeniowe zostały prześwietlone, wprowadzono także liczne poprawki w prawie, które miały chronić klientów przed nieuczciwymi praktykami.
Obecnie sytuacja z tymi produktami finansowymi wygląda już zupełnie inaczej, jednak polisolokatę warto skonsultować ze specjalistami. Niestety wciąż można spotkać się z niezbyt uczciwymi praktykami, w tym przemilczeniem kwestii związanych z opłatami oraz ewentualnym ryzykiem inwestycyjnym. Jeżeli chce się naprawdę zarobić na polisolokacie, trzeba zdecydować się na nią, mając pełną wiedzę na temat jej działania.
Jak sprawdzić polisolokatę?
Żeby polisolokata była rzeczywiście korzystna i przyczyniła się realnie do powiększenia naszych oszczędności, zanim podpisze się umowę, należy bardzo dobrze zapoznać się z jej zapisami i wszystkimi szczegółami oferty. Warto więc konsultować się ze specjalistami, którzy wyjaśnią nam, jak to wszystko działa i czy przypadkiem nie ma się do czynienia z niejasnymi zapisami, także takimi drobnym druczkiem, które świadczyłyby o tym, że w razie, gdyby coś poszło nie tak, stracimy praktycznie wszystko.
Jak polisolokata pomaga zaoszczędzić?
Fundusz inwestycyjny pozwala nam nie tylko na zgromadzenie określonych środków, ale też ich pomnożenie. Dzieje się tak dzięki zdecydowanie wyższemu oprocentowaniu, niż przy klasycznych lokatach, które od lat są już mało opłacalne. Dodatkowo polisolokaty pozwalają na uniknięcie obowiązku podatkowego. Oczywiście brzmi to bardzo dobrze, ale trzeba pamiętać o wciąż istniejącym ryzyku. Inwestowanie nie zawsze jest opłacalne i w przeciwieństwie do lokat nie są gwarantowane. W przypadku dużych depozytów istnieje też ryzyko utraty znacznej części oszczędności, zwłaszcza w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy. Chcąc więc skorzystać na polisolokacie, trzeba bardzo dobrze się nad tym zastanowić.
Z tego co kojarzę, polisolokaty to raczej nowotwór na organizmie, żadne tam oszczędzanie… ale tak, zrobienie z takim czymś porządku (zrezygnowanie z niej) sprawi, że będziemy mieli dużo więcej oszczędności.