Pojawienie się na świecie dziecka wiąże się z ogromnymi wydatkami. Wraz z jego rozwojem, zwiększają się potrzeby, które wymagają większego wkładu finansowego. Szczepienia, żłobek, przedszkole, szkoła. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Dlatego warto wiedzieć, na jakie wsparcie finansowe może liczyć, rodzić i o jakie zasiłki może się obiegać.
1. Becikowe
W związku z narodzinami dziecka można liczyć na jednorazową opłatę w wysokości 1 000 złotych. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Mianowicie, dochód w rodzinie nie może przekraczać 1922 złotych netto na rodzinę. Jest to dochód osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym i podzielony przez liczbę członków rodziny, w tym także nowo narodzone dziecko. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku o becikowe. Należy to zrobić w ciągu 12 miesięcy, począwszy od dnia porodu.
2. Kosiniakowe
Jest to świadczenie dla rodziców, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. Nazwa pochodzi od nazwiska przez ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Inną, bardziej znaną w społeczeństwie nazwą, jest świadczenie rodzicielskie. Mogą je otrzymać osoby, które są:
- zatrudnione na umowie cywilno-prawnej (umowa o dzieło, zlecenie),
- bezrobotne (nie ma znaczenia czy są zarejestrowane w Urzędzie Pracy, czy też nie),
- studentami.
Tego typu świadczenie wynosi 1 000 złotych i wypłacane jest od dnia porodu przez następujący okres:
- 52 tygodnie – 1 dziecko,
- 65 tygodni – 2 dzieci,
- 67 tygodni – 3 dzieci,
- 69 tygodni – 4 dzieci,
- 71 tygodni – 5 dzieci bądź więcej.
Wniosek o przyznanie takiego świadczenia należy składać w MOPSie lub przez internet.
3. 500+
To najpopularniejsze obecnie świadczenie dla rodzin z dziećmi. Do niedawna przysługiwało tylko na drugie i kolejne dziecko. Jednak od 1 lipca 2019 roku, obejmuje ono również pierwsze dziecko. W przyznawaniu pieniędzy w tym wypadku zniknęło kryterium dochodowe, co oznacza, że wszystkie dzieci aż do ukończenia 18 roku życia, bez względu na wysokość zarobków rodziców, będą otrzymywać tego typu wsparcie od państwa.
Wnioski można składać przez internet za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego „Emp@tia”, PUE ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną. Możliwe jest również składanie wniosków droga tradycyjną, czyli w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej czy wysyłając je Pocztą Polską.
4. 300+ dla ucznia
To świadczenie znane także jako rządowa wyprawka czy program Dobry Start. Jego celem jest wsparcie rodzin mających dzieci w wieku szkolnym. W ramach tego programu na każdego ucznia rodzica otrzymują raz w roku 300 złotych na pokrycie części wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wniosek można składać przez internet lub osobiście w urzędzie.
5. Ulga podatkowa na dziecko
Jest to uprawnienie do zapłaty mniejszego podatku. Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko aż do ukończenia 18 roku życia lub do 25 rok życia, jeśli nadal się uczy bądź jego dochód nie przekracza 3089 złotych. Taką ulgę rozlicza się z rocznym zeznaniem podatkowym i może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Najkorzystniej wyjdą na tym rodziny wielodzietne, gdyż kwota od odliczenia rośnie przy trzecim dziecku.