Ile kosztuje utrzymanie samochodu? Koszty eksploatacji auta

Każdy posiadacz samochodu doskonale wie o tym, że jego zakup to dopiero pierwszy z całej listy wydatków. Utrzymanie pojazdu to dopiero wyzwanie i nie chodzi tutaj wcale tylko o konieczność zakupu paliwa, by móc nim jeździć. Ile więc kosztuje nas posiadanie samochodu? Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Ile kosztuje samochód?

Cena zakupu samochodu będzie zależała od wielu różnych czynników – tego czy będzie to pojazd używany, czy nowy, jaki jest jego rocznik, przebieg, stan techniczny i wiele, wiele innych. Najtańsze pojazdy można zakupić już w kwocie ledwo 2 – 3 tys. zł, choć oczywiście trzeba liczyć się z tym, że będą wymagać większych nakładów w celu ich naprawy. Porządniejsze auta, ale nadal używane można zakupić w cenie powyżej 10 tys., a koszt pojazdu z salonu liczony jest kwocie od kilkudziesięciu tysięcy w górę. Niezależnie jednak od tego, na jak pojazd się zdecydujemy, zakup to tylko początek naszych wydatków.

Koszty zakupu samochodu

Jak już zostało wspomniane, sam zakup samochodu to dopiero początek i już na wstępie będzie nas czekać mnóstwo wydatków. Zalicza się do nich, chociażby podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości auta), poza tym, samochód musi też zostać zarejestrowany na nowego właściciela (ok. 180 zł), jak i konieczne będzie wydanie dowodu rejestracyjnego, a to także kosztuje. Jeżeli sprowadza się samochód z zagranicy, dochodzi do tego zapłata za kartę pojazdu oraz opłata recyklingowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Bardzo istotna jest także kwestia związana z ubezpieczeniem, obowiązującym każdego posiadacza samochodu. Niestety opłaty za OC i AC nie należą do tanich, choć koszty, jakie za to poniesiemy, będą zależały od samochodu, marki, historii ubezpieczeniowej, stażu za kierownicą czy miejsca zamieszkania. Istotny oczywiście będzie też zakres ubezpieczenia, ponieważ firmy mogą oferować różne pakiety.

Ile wynosi roczna polisa ubezpieczeniowa na auto? Standardowo ceny zaczynają się od około 800 zł w górę, zazwyczaj jednak zdecydowanie przekraczają kwotę 1000 zł. Można za nie zapłacić jednorazowo na cały rok lub w ratach. Mając wypracowaną zniżkę, oczywiście zapłaci się mniej.

Samochód u mechanika

Ile kosztuje przegląd i naprawa samochodu?

Pierwszy przegląd przejdziemy zaraz po zakupie pojazdu. Posiadając samochód, konieczne jest przechodzenie okresowych przeglądów technicznych. Kosztuje ono 126 zł i obowiązuje on dla aut mających więcej niż 5 lat. Przy opóźnieniach trzeba się liczyć z zapłaceniem podwójnej stawki.

Co jednak z wizytami u mechanika? Każdego posiadacza auta prędzej czy później to czeka i niestety nie są to tanie rzeczy. Oczywiście koszty będą zależne od rodzaju napraw, części i samej robocizny. Zdarzają się też nieprzewidziane zdarzenia losowe, wypadki i stłuczki. Koszty? Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Do tego trzeba też doliczyć regularne zmiany opon, a także zakup nowych. Komplet opon to koszt około 800 – 1000 zł.

Jakie wydatki na paliwo?

Aby samochód mógł ruszyć, potrzebne jest paliwo, a jak każdy wie, nie jest ono tanie. To jednak ile wyniesie nas ten wydatek, będzie zależało po pierwsze od aktualnych cen, jak i tego, jak dużo korzystamy z samochodu i w jaki sposób (ma to wpływ na wielkość spalania). Mówi się, że przeciętnie rocznie wydajemy na to ok. 6 tys. zł. W dodatku jest to koszt konieczny, w końcu nie kupuje się samochodu tylko po to, by stał on na parkingu czy w garażu.

Jak więc widać, koszty eksploatacyjne samochodu nie są małe. Za komfort jazdy trzeba słono zapłacić i pod względem ekonomicznym nie jest to najkorzystniejsze. Co więcej, samochód z roku na rok traci na wartości, więc jak kupowaliśmy używany (a także nowy), to sprzedając go, otrzymamy jeszcze mniej, niż to co sami zapłaciliśmy.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *