Czas jest bezcenny. Z tym chyba wszyscy się zgodzimy. Istnieją jednak metody pozwalające na poznanie jego wartości finansowej.
Czas jako zasób
Myśląc o zasobach, jakimi dysponujemy, nie dość często bierzemy pod uwagę czas. Tymczasem jest to być może najważniejszy z naszych zasobów, a w każdym razie jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim jest jedynym zasobem znikającym bezpowrotnie. Utracone pieniądze czy dobra materialne można odzyskać. Ich stratę da się odrobić. Z czasem rzecz ma się inaczej – nigdy nie odzyskamy utraconych chwil. Każda godzina, która upłynęła, znika bezpowrotnie.
Czas jest też tym zasobem, który jest „rozdany” najbardziej sprawiedliwie. Oczywiście jedni będą mieli go więcej, a inni mniej – zależy to od długości życia, ale ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będzie żył, odłóżmy na bok tę kwestię.
Czasu w ujęciu dobowym, miesięcznym czy rocznym każdy ma tyle samo. Niezależnie od majątku, jaki posiadamy, statusu społecznego, talentu czy jakichkolwiek innych czynników, dla każdego doba zawsze będzie miała nie mniej i nie więcej niż 24 godziny. Bez względu na wszystko nie da się wyprodukować ani dokupić sobie więcej czasu. Dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób się nim dysponuje.
Dlaczego warto znać wartość czasu?
Czas ma konkretną wartość finansową. I warto ją poznać, choćby w przybliżeniu. Zwiększenie swojej świadomości pieniężnego przelicznika czasu może być dobrym czynnikiem motywującym do lepszego zarządzania swoim czasem. Ponieważ jak każdym zasobem, także i czasem trzeba umiejętnie gospodarować. Znając jego finansową wartość, nie będziemy już tak chętnie marnowali go na bezproduktywne siedzenie przed telewizorem czy przeglądanie internetu.
Jaka jest wartość czasu?
Oczywiście już na początku możemy otwarcie powiedzieć – czas jest bezcenny. Jest zupełnie oczywiste, że prosty przelicznik finansowy nie oddaje złożoności zagadnienia. Czasu spędzonego z rodziną albo na realizowaniu swoich pasji nie oddalibyśmy za żadne pieniądze.
Da się jednak obliczyć czysto finansową wartość czasu, choćby po to, by uświadomić sobie, że często jest on niedocenianym zasobem. Jedną z metod jest wyliczenie, ile zarabiamy na godzinę. W tym celu kwotę naszych zarobków netto należy podzielić przez ilość godzin spędzanych w pracy. W ten sposób dowiemy się, ile jest warta godzina naszego czasu.
Oczywiście obliczona w ten sposób wartość czasu jest tylko orientacyjna. Zakłada, że każdą godzinę jesteśmy w stanie sprzedać za tyle, ile za pracę płaci nam pracodawca. Nie odpowiada to w pełni prawdzie, ale wartość ta przydaje się do pewnych kalkulacji. Pozwala na przykład ocenić, czy opłaca się przyjąć ofertę pracy lepiej płatnej niż ta obecna, jeżeli jednocześnie więcej czasu trzeba będzie poświęcić na dojazdy.
Jest jeszcze drugi sposób na obliczanie finansowej wartości naszego czasu – to obliczenie wartości każdej godziny w roku. Żeby ją poznać, wystarczy podzielić nasze roczne dochody przez ilość godzin w roku. Oczywiście to też wartość orientacyjna, która na przykład nie uwzględnia stałych kosztów życia, niemniej daje pewne pojęcie o przeliczniku finansowym naszego czasu.