Wartość netto – jak policzyć swoją wartość netto? Sprawdź ile jesteś wart

Ile tak naprawdę jesteśmy warci? I nie chodzi tutaj wcale o nasze poczucie wartości, tylko o kwestię wartości finansowej. Analizując bilans naszych przychodów i wydatków, będziemy w stanie określić, jak wygląda nasz majątek netto, a także sprawdzimy, czy w określonym czasie zyskujemy na wartości, czy ją tracimy. W jaki sposób to zrobić?

Czym jest nasza wartość netto?

Zostało wspomniane, że wartość netto odnosi się do naszego majątku, jest to jednak duże uproszczenie. Patrząc z tej strony, mogłoby się wydawać, że w takim razie osoby bogate mają dużą wartość netto, a to nieprawda. Nasza wartość netto odnosi się do posiadanego przez nas majątku, który pomniejszany jest o wartość wszystkich naszych zobowiązań, do których zaliczają się kredyty, długi, kary i tym podobne. Jest to więc bardzo obiektywne wyliczenie określające, jak wygląda nasz stan majątkowy.

Jak obliczyć wartość netto?

Aby obliczyć naszą wartość netto, w pierwszej kolejności należy podsumować posiadany przez siebie majątek – mieszkania, grunty, samochody, posiadane konta oszczędnościowe, lokaty, akcje, obligacje, meble, sprzęt elektroniczny, AGD… czyli wszystko to, co ma jakąś wartość. Przy tym dobrze jest brać pod uwagę aktualne ceny rynkowe, a nie te, za które nabyliśmy dane przedmioty (np. kupiliśmy samochód za 60 tys. ale po roku jego wartość spadła do 50 tys. albo i mniej). Sumując to wszystko, wychodzi nam kwota posiadanego przez nas całego majątku. Nie jest to jednak nasza wartość netto.

Kolejnym krokiem będzie zsumowanie wszystkich naszych zobowiązań, na które składać mogą się posiadane kredyty, pożyczki, zadłużenia na kartach kredytowych, zakupy na raty czy zasądzone kary i wyroki. Wszystko to pokaże, ile musimy jeszcze oddać i cały czas wisi to nad nami.

Teraz biorąc sumę naszego majątku, należałoby odjąć od niej sumę wszystkich naszych zobowiązań. Z tego wychodzi nasza wartość netto, która będzie określać czy jesteśmy na plusie, czy na minusie.

Monety złotówka i dwa złote

Po co obliczać swoją wartość netto?

Dla wielu z was obliczanie wartości netto może być zwykłą ciekawostką, jednak jest kilka istotnych powodów, dla których warto poświęcić temu nieco czasu. Po pierwsze poznamy prawdę o swoich finansach. Osoby zarabiające dużo, niekoniecznie mogą mieć dużą wartość, ponieważ pod pozorem luksusowej otoczki mogą kryć się gigantyczne zadłużenia, które przerastają wartość posiadanego majątku.

Po drugie, dzięki takim wyliczeniom będziemy wiedzieli, na czym stoimy, co warto zmienić i jak zadziałać, by móc zaoszczędzić więcej. To oczywiście w przyszłości pozwoli nam na realizację naszych marzeń. Wiąże się to także bezpośrednio z motywacją do oszczędzania oraz rozsądnego postępowania z pieniędzmi.

Jak często sprawdzać swoją wartość netto?

Posiadana przez nas wartość netto nie jest wartością stałą, to oznacza, że w zależności od podjętych decyzji, będzie się ona zmieniać w czasie. Jeżeli jesteśmy w trakcie spłacania kredytu i kilku innych zobowiązań i w ciągu następnych miesięcy sukcesywnie będziemy je realizować, jednocześnie nie weźmiemy nowych zadłużeń i jeszcze coś odłożymy, wówczas nasza wartość wzrośnie (choć może zmaleć wartość niektórych posiadanych przez nas przedmiotów). Jeżeli z kolei za jakiś czas stracimy pracę, przez co nie będziemy mieli dochodu i całe oszczędności wydamy na utrzymanie, wówczas nasza wartość netto gwałtownie zacznie spadać.

Życie ciągle się zmienia, więc mogą pojawić się nieprzewidziane okoliczności, weryfikujące nasz stan obecny. Warto to kontrolować co jakiś czas, mniej więcej co 3 – 6 miesiące.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *