5 porad, jak oszczędzać prąd

Oszczędzanie energii elektrycznej jest jednym z tematów, który być może wielu osobom spędza sen z powiek. Zwłaszcza że koszty zużycia prądu cały czas rosną. Jak korzystać z urządzeń elektrycznych, aby oszczędzać prąd? Wystarczy wypracować odpowiednie nawyki.

  1. Wykorzystuj naturalne oświetlenie i wyłączaj światło w pomieszczeniach
  2. Wymień żarówki na energooszczędne
  3. Odłączaj z gniazdka urządzania, których nie używasz
  4. Gotuj potrawy pod przykryciem
  5. Włączaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

1. Wykorzystuj naturalne oświetlenie i wyłączaj światło w pomieszczeniach

Ludzie przyzwyczaili się do korzystania z elektryczności i obecnie nie potrafią sobie wyobrazić funkcjonowania bez niej. Zużycie energii jest coraz większe, a wraz z nim wzrasta wysokość rachunków za prąd. Znajduje to przełożenie nie tylko w podwyższeniu kosztów życia, ale przede wszystkim jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jak oszczędzać prąd w domu, aby płacić niższe rachunki?

Kiedy tylko możesz, korzystaj ze światła słonecznego. Postaraj się rozplanować swoje obowiązki tak, aby były jak najbardziej zgodne z naturalnym rytmem dnia. Zrezygnuj z używania sztucznego oświetlenia, gdy na zewnątrz jest jasno. Szczególnie masz ku temu okazję w okresie wiosenno-letnim, kiedy dni są dłuższe, a światła słonecznego jest więcej. Jesienią i zimą może okazać się to znacznie trudniejsze, jednak postaraj się wykonywać czynności, które wymagają dostępu do światła wtedy, gdy jest go najwięcej.

Dobry nawyk to również wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Dzięki temu unikniesz zbędnego zużycia energii, z której nikt nie korzysta.

2. Wymień żarówki na energooszczędne

Innym sposobem na oszczędzanie prądu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Kosztują one nieco więcej, ale są bardziej wydajne od zwykłych żarówek. Zastanów się, w których pomieszczeniach najczęściej korzystasz ze sztucznego oświetlenia lub spędzasz najwięcej czasu. Wymień w nich żarówki na takie, które pozwolą Ci zaoszczędzić energię.

3. Odłączaj z gniazdka urządzania, których nie używasz

Jak oszczędzać prąd? Kolejnym dobrym nawykiem, który pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd, jest odłączanie z gniazdka nieużywanych urządzeń. Sprzęt elektryczny podłączony do źródła zasilania, nawet jeśli aktualnie nie jest w użyciu, ciągle pobiera energię elektryczną. Dotyczy to zwłaszcza ładowarek do telefonów, które w pośpiechu bardzo często zapomina się odłączyć, a także telewizora i komputera w stanie czuwania. Zadbaj o to, aby po całkowitym naładowaniu baterii w smartfonie niepotrzebnie nie marnować prądu, a zaskoczysz się, ile energii oszczędzisz.

4. Gotuj potrawy pod przykryciem

Jak można oszczędzać prąd? Przykrywaj garnki z potrawami podczas gotowania. Często popełnianym błędem, który wpływa na podwyższenie zużycia prądu, jest gotowanie na dużym płomieniu bez nakrycia. Przez to ciepło ulatnia się, a nie zatrzymuje w środku garnka i potrzeba więcej energii elektrycznej, aby przygotować posiłek. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy korzystasz z kuchenki indukcyjnej zasilanej na prąd.

5. Włączaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Jak jeszcze obniżyć rachunki za prąd? Włączaj pralkę i zmywarkę, kiedy są zapełnione. To pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko energię elektryczną, ale również zużycie wody. Dostosuj pojemność sprzętów do wielkości Twojej rodziny, a unikniesz ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Oszczędzanie prądu zaczyna się od wprowadzenia drobnych, być może na początku mało znaczących nawyków. Jednak w dłuższej perspektywie, przekonasz się, że osiągnięte efekty pozytywnie Cię zaskoczą.

One thought on “5 porad, jak oszczędzać prąd

  • To z gotowaniem pod przykryciem to działa raczej tylko na kuchenki indukcyjne. 😛 Stosuję się do połowy, jakoś ciągle zapominam, by wyłączać sprzęty z gniazdka…

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *