Każdy z nas powinien liczyć się z awaryjnymi sytuacjami, które wymagają sięgnięcia głęboko do kieszeni. Jeżeli chcesz uniknąć braku pieniędzy buduj swoją przestrzeń finansową i postaw na fundusz bezpieczeństwa, dzięki któremu nie zostaniesz postawiony pod ścianą. Czym jest fundusz bezpieczeństwa i dlaczego każdy powinien go mieć?
Fundusz bezpieczeństwa – co to jest?
Pojęcie funduszu bezpieczeństwa idealnie wpisuje się w życiową koncepcję osób, które racjonalnie patrzą w przyszłość. Jeżeli myślisz, że w bliższej lub dalszej perspektywie czasu ominą Cię niespodziewane wydatki, jesteś niepoprawnym optymistą, który naraża się na ryzyko długów.
Fundusz bezpieczeństwa jest rodzajem finansowej tarczy, która chroni Cię na wypadek nagłej utraty pracy, długotrwałej choroby, czy innej sytuacji wymagającej szybkich i stosunkowo wysokich nakładów. To bufor pieniężny, który daje Ci poczucie pewności i bezpieczeństwa.
Ile przeznaczyć na fundusz bezpieczeństwa?
Specjaliści ze świata finansów stoją na stanowisku, że wysokość funduszu bezpieczeństwa powinna wynosić minimum trzykrotność miesięcznych kosztów życia Twojego i Twojej rodziny. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest suma stanowiąca sześciokrotność Waszych miesięcznych wydatków. Jeśli miesięcznie wydajecie średnio 5 000 zł, to Twój fundusz bezpieczeństwa powinien wynosić 30 000 zł.
Idealnie kiedy stać Cię na więcej, im większa suma tym większe Twoje poczucie bezpieczeństwa, które jest pojęciem indywidualnym. Kwota, która daje Ci poczucie pewności powinna być wyznacznikiem Twojego marginesu bezpieczeństwa.
Dlaczego warto tworzyć fundusz bezpieczeństwa?
Fundusz bezpieczeństwa to poduszka finansowa, dzięki której zabezpieczysz się na wypadek tymczasowego braku płynności. Dzięki zgromadzonej i ulokowanej we właściwym miejscu kwocie, w przypadku nagłego wypadku będzie Cię stać na pokrycie kosztów życia do momentu, aż wyjdziesz na prostą.
Bezpiecznie zainwestowane zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci uniknąć starań o szybki kredyt lub pożyczkę, zadłużania się u rodziny lub przyjaciół. Finansowy bufor nie rozwiąże problemu przejściowego braku pieniędzy, zyskasz jednak trochę czasu na znalezienie rozwiązania i poprawę finansów.
Gdzie ulokować środki w ramach funduszu bezpieczeństwa?
Jeżeli udało Ci się zgromadzić pieniądze, które przeznaczysz na fundusz bezpieczeństwa pamiętaj, że zaoszczędzona suma nie jest inwestycją. Lokując środki nie możesz liczyć na szybką stopę zwrotu, jednak ich wartość nie może spadać, dlatego nie inwestuj w mało płynne aktywa.
To pieniądze, które muszą być w Twoim zasięgu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, dlatego kwota musi zostać ulokowana w bezpiecznym miejscu. Dobrym miejscem na Twój fundusz bezpieczeństwa jest zwykłe konto oszczędnościowe, z którego będziesz mógł wypłacić pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Możesz pomyśleć też o detalicznych obligacjach Skarbu Państwa, ich oprocentowanie jest związane ze stosunkowo korzystną stopą zwrotu.
Kurcze… nie mam funduszu bezpieczeństwa, ale zaczynam rozważać ten pomysł.