Na czym polega edukacja finansowa? Jak to wygląda w Polsce?

Poziom edukacji finansowej w Polsce jest niski, brak wiedzy na temat elementarnych zagadnień związanych z zarabianiem, oszczędzaniem i inwestowaniem sporo nas kosztuje. Nasza ignorancja finansowa przekłada się na trudności w budowaniu kapitału i zarządzaniu nim. Na czym powinna polegać edukacja finansowa i kiedy ją rozpocząć?

Edukacja finansowa – na czym polega?

Edukacja finansowa polega na zdobywaniu wiedzy o tym, jak funkcjonuje współczesny świat pieniądza. To budowanie świadomości, wykształcanie nawyków z zakresu ekonomii, rachunkowości, właściwego zarządzania własnym dochodem.

Nauka o tym jak sprawnie poruszać się w finansowej przestrzeni rozwija nawyki inwestycyjne, buduje w nas kulturę oszczędzania. Edukacja finansowa pozwala na świadome i umiejętne planowanie wydatków, dzięki niej zyskujemy wiedzę, jak porównywać poszczególne produkty finansowe, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Jak wygląda edukacja finansowa w Polsce?

Polskie społeczeństwo wykazuje niewielką wiedzę finansową, większości z nas brakuje podstawowych informacji, które pozwalają na umiejętne poruszanie się w świecie pieniądza. Nie rozumiemy zasad, na których opierają się współczesne finanse.

W przeprowadzanych badaniach i ankietach kiepsko radzimy sobie z odpowiedziami na pytania z zakresu inflacji, zarządzania ryzykiem, czy umiejętności obliczania odsetek. Nie znamy również reguł, które rządzą w przestrzeni finansowej, co przekłada się na naszą narodową tendencję do szybkiego i nieświadomego zadłużania się. Przez brak edukacji finansowej płacimy zdecydowanie więcej za produkty i usługi oferowane przez instytucje pożyczkowe.

Kiedy rozpocząć przygodę ze światem finansów?

Elementarne zasady w temacie finansów każdy z nas powinien wynosić z domu, to na rodzicach spoczywa obowiązek wdrażania dziecka w świat pieniędzy, nauki oszczędzania.

Przygodę ze światem finansów dobrze rozpocząć od najmłodszych lat, już przedszkolaki warto uczyć oszczędzania i szacunku dla pieniędzy. Kolejnym miejscem, w którym dziecko powinno nabywać wiedzy ekonomiczno-finansowej jest szkoła, gdzie nadal często brak zajęć na temat finansowych instrumentów i mechanizmów ich działania.

Idealnie byłoby, gdyby każdy z nas sam poszerzał horyzonty, czytał, analizował i czerpał z doświadczenia innych, ponieważ praca nad sobą pozwala na pokonanie ograniczeń.

Co zrobić, aby nauczyć dziecko oszczędzania?

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że im szybciej nauczy swoje dziecko przedsiębiorczości i oszczędzania, tym lepiej i łatwiej będzie ono zarządzało pieniędzmi w przyszłości.

Już z przedszkolakiem warto rozmawiać o pieniądzach, zachęcać do oszczędzania na wymarzoną zabawkę. Dzięki temu sprawi mu ona więcej radości, dziecko zacznie ją doceniać. Dobrze jeśli mały człowiek dostaje kieszonkowe, w ten sposób uczy się gospodarowania pieniędzmi. Starsze dziecko warto wprowadzać w świat produktów bankowych, nastolatkowi można założyć konto osobiste, dzięki czemu będzie mógł zarządzać swoimi funduszami.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *