Co warto wiedzieć o pośrednikach finansowych? Zalety współpracy z pośrednikiem finansowym

Temat finansów to dla wielu z nas bardzo trudny obszar, w którym nie każdy potrafi odnaleźć się bez pomocy. Zarówno w przypadku wzięcia kredytu, jak i chęci zaoszczędzenia (na przykład wybrania odpowiedniego konta oszczędnościowego), może przydać się pomoc pośrednika finansowego. Kim są pośrednicy finansowi i jak wybrać odpowiednią instytucję, która doradzi nam w temacie osobistych finansów?

Kto może być pośrednikiem finansowym?

Pośrednicy finansowi to firmy, które zajmują się szeroko pojętym obrotem pieniędzmi. Świadczą więc one usługi w zakresie doradztwa zarówno dotyczącego pośrednictwa we wszelkiego rodzaju inwestycjach, jak i w przypadku nieco bardziej prozaicznych instrumentów finansowych, takich jak kredyty czy pożyczki. W zespół firmy oferującej doradztwo finansowe wchodzą specjaliści, którzy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo, instytucje świadczące usługi finansowe muszą widnieć w bazie danych Komisji Nadzoru Finansowego.

Pośrednictwem finansowym zajmują się różne firmy, między innymi helikon.net.pl. Wybranie odpowiedniej firmy doradczej jest niezwykle ważne, jeśli odpowiednio chcemy gospodarować swoimi pieniędzmi.

Jakie kompetencje musi mieć osoba, która jest pośrednikiem finansowym? Na pewno wymagane jest ukończenie studiów wyższych w dziedzinie ekonomii, prawa lub też zdanie odpowiedniego egzaminu przygotowanego właśnie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pośrednikiem finansowym mogą być maklerzy giełdowi, brokerzy, doradcy inwestycyjni czy pośrednicy kredytu hipotecznego.

Jak działają pośrednicy finansowi?

Pośrednicy finansowi to osoby, które nie tylko doradzą odpowiedni instrument finansowy bądź inwestycję, ale także przedstawią plan finansowy dobrany do potrzeb klienta. Warto jednak wiedzieć, że wynagrodzenie pośrednika finansowego opiera się na prowizji pobranej od konkretnego instrumentu finansowego – kredytu, ubezpieczenia czy też inwestycji. Należy też zaznaczyć, że prowizja ta pobierana jest bezpośrednio od konkretnej placówki, z którą pośrednik współpracuje, na przykład banku. Jego honorarium wliczane jest więc na przykład w koszty kredytu. Dodatkowo część tej kwoty musi zostać odprowadzona do KNF. Skorzystanie z pomocy pośrednika finansowego jest więc w pewnym sensie oddaniem steru w ręce doświadczonej osoby, która naprawdę zna się na finansach, a dodatkowo może dostarczyć nam gotowy, sprawdzony produkt.

Zalety współpracy z pośrednikiem finansowym

Chociaż pośrednicy finansowi pobierają od porad czy też finalnego ulokowania środków klienta konkretną prowizję, współpraca z nimi może być niezwykle opłacalna. Pośrednicy finansowi to osoby, które znają bardzo dobrze rynek finansowy, a także wszelkie rodzaje kredytów, ubezpieczeń czy inwestycji. Mając porównanie pośród oferty wielu banków i innych instytucji, mogą dobrać odpowiednią ścieżkę ulokowania kapitału, a co za tym idzie, najkorzystniejszej opcji oszczędzania czy kredytu. Jest to opłacalne, ponieważ samemu nie mamy często odpowiedniego oglądu na oferowane na rynku opcje. Pośrednik natomiast weźmie pod uwagę osobiste finanse klienta i wskaże najkorzystniejszą na rynku opcję gospodarowania kapitałem.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *