Co zrobić, gdy ktoś weźmie kredyt na Ciebie

Wzięcie kredytu na cudze dane nie jest czymś, co zdarza się często, ale nie oznacza też, że zdarza się to bardzo rzadko i jest to proceder marginalny. Nie jest, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że oszuści często wykorzystują nadarzającą się okazję, którą niestety często gęsto sami tworzymy. Jak się przed tym uchronić? Co zrobić, gdy ktoś wziął już na nas kredyt?

Jak oszuści wyłudzają kredyty na cudze dane?

Każdy pewnie chciałby powiedzieć, że jego ta sprawa nie dotyczy i nie ma szans, by ktokolwiek wziął na mnie kredyt. Niestety nie jest to takie proste i nierzadko wiele osób padało ofiarą oszustwa, nawet nie wiedząc jak, kiedy i w jaki sposób. Nie zawsze przecież wyłudzenie jest spowodowane zgubionym czy ukradzionym dowodem osobistym, a przecież tak też się zdarza. Gdy stracimy dokument, możemy jeszcze szybko zadziałać i usunąć ryzyko, ale gdy wciąż go mamy i ktoś wziął na nas pieniądze…

Złodzieje działają sprytnie, czasem wystarczy chwila nieuwagi, skserowanie lub spisanie danych osobowych i gotowe. Tyle i aż tyle. Nawet nie trzeba iść do banku z tym czy do firmy pożyczkowej, gdy obecnie wiele zobowiązań można zaciągnąć w sieci.

Jak dowiedzieć się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt?

O tym, że ktoś wziął na Ciebie kredyt, możesz dowiedzieć się na dwa sposoby – oba dość nieprzyjemne. Pierwszy z nich to pójście do banku, by wziąć zobowiązanie finansowe, by dowiedzieć się od przedstawiciela banku o braku możliwości, z powodu istniejącego już zadłużenia. Zadłużenia, o którym nawet nie wiedziałeś, że jest! Drugi sposób jest jeszcze mniej przyjemny – przychodzi do nas powiadomienie z instytucji finansowej w formie przypomnienia lub ponaglenia o zapłacie, albo wręcz ostrzeżenie nasłania windykacji lub komornika.

Co zrobić, gdy ktoś weźmie kredyt na Twoje dane?

Co robić w takim przypadku? Jeżeli nie zorientowaliśmy się wcześniej, że coś może być nie tak, pojawia się niestety spory problem. Po pierwsze należy natychmiastowo udać się do danej instytucji finansowej i po pierwsze zastrzec swój dowód osobisty oraz złożyć zgłoszenie o kradzieży danych osobowych. Trzeba też zrobić to na policji, a także napisać odwołanie do banku czy innej firmy pożyczkowej. Dobrze też sprawdzić umowy i porównać podpisy, by udowodnić, że to nie wasz. Inna kwestia do numer konta i fakt, że nie otrzymało się żadnych pieniędzy – to duży dowód, ale może być niewystarczający, ponieważ żadna instytucja finansowa nie musi nam uwierzyć.

Po zawiadomieniu policji ruszy postępowanie, jako że państwo ściga złodziei tożsamości, niestety walka z taką formą przestępczości jest trudna. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i najlepiej wyrobić sobie nowy dowód.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Przede wszystkim należy chronić swoje dane osobowe i nie ryzykować, by ktoś niepowołany miał do nich dostęp. Warto więc przechowywać je w bezpiecznym miejscu i nie udostępniać ich osobom trzecim, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne i co ważne, nie tracić tych dokumentów z oczu nawet na chwilę. Rozmawiając przez telefon, także nie powinno się podawać swoich danych, zwłaszcza osobom, których się nie zna.

Należy także uważać, gdy korzysta się z internetu – wybierać wiarygodne strony, nie podawać nikomu haseł i e-maili, nie otwierać wiadomości od nieznanych źródeł, zabezpieczyć komputer antywirusem, nigdy nie kopiować numeru rachunku bankowego i zwracać uwagę na zabezpieczenia strony (https). Absolutnie nigdy nie powinno się zostawiać dokumentów pod zastaw.

Najlepiej też będzie, jeżeli zacznie się kontrolować swój BIK, aby móc prześledzić historie swoich finansów i czy nie pojawiły się dane, których być tam nie powinno. Przydatne mogą być też alerty BIK, które będą powiadamiać, jeżeli ktoś będzie chciał spróbować zaciągnąć jakieś zobowiązania na nasze dane. Można też zastrzec, że w najbliższym czasie nie chce się brać kredytów, więc jak ktoś będzie próbował to zrobić, a bank czy firma pożyczkowa sprawdzi BIK, będzie wiedzieć, że coś jest nie tak.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *