Czy można zarobić na moneyback?

Bank oferuje Ci konto z moneyback, a Ty nie wiesz, na czym to polega? A może słyszałeś od znajomych, że dostają zwroty za zakupy i również byś tak chciał? W takim razie sprawdź, na czym polega moneyback i czy można na tym zarobić.

Co to jest moneyback?

Moneyback jest to dodatkowa usługa kierowana do właścicieli kont osobistych. W jej ramach bank przyznaje zwrot za transakcje bezgotówkowe, czyli np. płatności kartą debetową, płatności online, a także przy pomocy kodu BLIK.

Wysokość tego zwrotu określana jest procentowo i najczęściej nie przekracza 5%. Ponadto bank może ustalić miesięczny lub roczny limit zysku. Oznacza to, że nie wypłaci Ci kwoty wyższej niż ta, która przewidziana jest w umowie.

A co bank z tego ma? Przyciąga nowych klientów, a także zapewnia sobie ich lojalność. Tylko czy naprawdę można na tym zarobić?

Zwrot za zakupy – czy to się opłaca?

Czy na moneyback można zarobić? To zależy. Jeśli często dokonujesz transakcji bezgotówkowych, z pewnością będzie to dla Ciebie opłacalne. Może w skali miesiąca nie będą to duże kwoty (max. 30-50 zł), ale w skali roku robią już wrażenie. Warto więc myśleć przyszłościowo.

Aczkolwiek ważnych jest jeszcze kilka innych czynników. Musisz dowiedzieć się, jakie są pozostałe opłaty za korzystanie z konta. Jeśli przekraczają przewidywane przez Ciebie zyski z usługi, to lepiej poszukać korzystniejszej oferty.

Ponadto zwróć uwagę na to, jakie transakcje są uznawane. Bank w warunkach oferty może określić, że moneyback dostaniesz tylko jeśli płatności dotyczą zakupów spożywczych, paliwa, wydatków związanych z rozrywką. Dopiero na tej podstawie jesteś w stanie przeanalizować, jak często taki zwrot uda Ci się uzyskać.

Może też się okazać, że usługa moneyback ma charakter ograniczony – np. jest aktywna tylko przez kilka miesięcy od założenia konta.

Moneyback a podatek

Mało kto wie o tym, że moneyback również może być opodatkowany. A czy to oznacza, że teraz w rozliczeniu rocznym będziesz musiał uwzględniać każdy zwrot za płatności kartą? Na szczęście nie. Ty możesz o tym zapomnieć, ponieważ to obowiązkiem banku jest rozliczanie się z urzędem skarbowym w Twoim imieniu. A i tak nie zawsze będzie mieć to miejsce. Dlaczego?

Ponieważ usługa moneyback traktowana jest jako sprzedaż premiowa. A ta zwolniona jest z podatku, jeśli tylko jednorazowo premia nie przekracza wartości 760 zł.

Moneyback a cashback – różnice

Na końcu warto byłoby jeszcze wyjaśnić, że moneyback a cashback to dwie zupełnie odrębne usługi. Choć terminy te często uznawane są za jednoznaczne, to tak naprawdę oznaczają zupełnie co innego. Cashback umożliwia wypłatę drobnych kwot podczas zakupów w sklepie. Na czym to polega? W momencie, gdy dokonujesz płatności kartą, wystarczy, że poinformujesz sprzedawce, że chcesz dodatkowo wypłacić pieniądze oraz podajesz, w jakiej kwocie.

Obecnie usługa ta oferowana jest przez wiele banków. A czy się opłaca? Zdecydowanie. Najczęściej jest zwolniona z opłat, co w przypadku wypłat z bankomatów nie jest standardem. Ponadto można w ten sposób uzyskać takie kwoty jak 10 zł, 20 zł. I na końcu – jest to wygoda oraz duża oszczędność czasu, ponieważ nie musisz szukać bankomatu.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *