Kryptowaluty, czyli tzw. wirtualne pieniądze, cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów – zarówno tych doświadczonych w lokowaniu i pomnażaniu posiadanego kapitału, jak i nowicjuszy w tym aspekcie. W związku z tym powstaje coraz więcej miejsc, w których można je nabyć oraz zbyć. Jednym z nich są kantory kryptowalut. Czym są? Jak działają? Co odróżnia je od giełd?
Czym jest kantor kryptowalut?
Nabywanie oraz zbywanie walut kryptograficznych nie jest proste. Wymaga posiadania wiedzy związanej z ich funkcjonowanie oraz z miejscami dokonywania transakcji. Najczęściej odbywa się to na giełdach, jednak dużym powodzeniem cieszą się także kantory, dzięki którym możliwa jest wymiana walut fiducjarnych (złotówek, euro, dolarów etc.) na kryptograficzne i odwrotnie. Co ważne, polskie kantory kryptowalut zwykle pozwalają handlować jedynie w parze z polskim złotym. Dzięki nim inwestorzy, zwłaszcza początkujący mają szansę wejścia na rynek, bez konieczności poznawania niuansów funkcjonowania giełdy.
Omawiając kwestię działania kantorów kryptowalutowych, należy zaznaczyć, że na rynku znaleźć można ich kilka typów:
- pozwalających na nabywanie walut kryptograficznych, bardzo często jedynie Bitcoina,
- zakup i sprzedaż określonej kryptowaluty,
- prowadzące handel kilkoma najważniejszymi cyfrowymi aktywami.
Jak działa kantor bitcoin?
Kantory kryptowalutowe mogą działać online, jak np. KantorBitcoin, jak i stacjonarnie. Anonimowy handel walutami kryptograficznymi za ich pośrednictwem zazwyczaj nie jest możliwy, jednak wciąż można znaleźć miejsca, gdzie możliwy jest ich zakup bez rejestracji i weryfikacji tożsamości – należy jednak zaznaczyć, że warunki dokonania transakcji w nich mogą być bardzo nieatrakcyjne. Warto także zaznaczyć, że niemożliwe jest kupno kryptowaluty bez weryfikacji tożsamości, gdy jej wartość opiewa na więcej niż 1.000 euro.
Wszelkiego rodzaju transakcje zawierane są z właścicielem kantoru, który ma prawo samodzielnego ustalania cen kryptowalut. Są one na bieżąco aktualizowane wraz ze zmianami na rynku walut kryptograficznych, który jest niezwykle dynamiczny. Proces nabywania i zbywania kryptowalut przebiega podobnie, bez znaczenia na usługodawcę. Gdy konieczne jest logowanie, założeniu konta podaje się ilość kupowanej kryptowaluty i adres portfela, na którym ma ona zostać zapisana. Transakcje można najczęściej opłacić kartą płatniczą lub przelewem.
Wybierając kantor kryptowalut, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, koszty dokonywania transakcji oraz zweryfikować wiarygodność.
Kantor kryptowalut a giełda kryptowalut
Wspomniano wcześniej, że giełdy są miejscami, na których najczęściej odbywają się transakcje związane z kryptowalutami. To idealne rozwiązanie dla większych, bardziej doświadczonych inwestorów, którzy nastawieni są na duże inwestycje w waluty kryptograficzne. Giełdy mają nieco bardziej skomplikowane działanie, niż kantory kryptowalutowe, dlatego wymagają posiadania wiedzy pozwalającej na rozumienie systemu transakcji, zawieranych pomiędzy poszczególnymi użytkownikami. Niektóre giełdy udostępniają dodatkowo kantory kryptowalut, by umożliwić zakup waluty cyfrowej mniej zaawansowanym użytkownikom.