Jak obniżyć zużycie paliwa?

Jak radzić sobie z horrendalnymi cenami za paliwo? Czy istnieje sposób na obniżenie zużycia paliwa w aucie? Tak, i to nie jeden… Przedstawiamy 5 pomysłów na to, jak jeździć, aby obniżyć spalanie paliwa nawet o 40%!

1. Ciśnienie w oponach

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Wystarczy regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach. Wpływa ono nie tylko na bezpieczeństwo pasażerów, ale właśnie na spalanie. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta w tej kwestii. Nawet jeśli w oponach będzie ciśnienie o 0,5 bara niższe niż zaleca producent, to zużycie paliwa może zwiększyć się o 5%. Co więcej, krótsza jest też żywotność takiego ogumienia. Dlatego ciśnienie powietrza w oponach powinno się sprawdzać przynajmniej raz na 1,5 miesiąca.

2. Hamowanie silnikiem

Hamuj silnikiem i unikaj jazdy na luzie! To drugie, to tragiczny nawyk po PRL-u… Dziś silniki zazwyczaj wyposażone są w wielopunktowy wtrysk paliwa, więc dużo bardziej opłaca się hamować silnikiem. Jeśli zobaczysz, że światła przed tobą zmieniły się na czerwone, zredukuj bieg i pozwól autu spokojnie dotoczyć się do sygnalizatora. Dzięki temu spalanie wyniesie mniej niż 1 l/100 km, a w niektórych samochodach nawet 0 litrów/100 km. Musisz jednak pamiętać, że hamowanie silnikiem wpływa na szybsze zużywanie się niektórych podzespołów, np. sprzęgła.

3. Postój a zużycie paliwa

Wyłączaj silnik na postoju! Szczególnie jeśli postój ten trwa więcej niż minutę. Po pierwsze unikniesz mandatu za nadmierną emisję spalin, zmniejszysz zanieczyszczenia, a poza tym zaoszczędzisz na paliwie. Ogólnie przyjmuje się, że wyłączenie silnika opłaca się w trakcie postoju dłuższego niż 20 sekund (w przypadku starszych samochodów) oraz dłuższego niż 10 sekund (w nowoczesnych autach). W końcu nie bez powodu większość nowych aut wyposażona jest w system start-stop.

4. Zmiana biegów i płynność jazdy

Jazda bez ostrego hamowania i gwałtownego przyspieszania nie tylko wpływa na komfort pasażerów, ale również przekłada się na mniejsze zużycie paliwa, trwałość silnika, hamulców i opon. Warto również zmieniać biegi możliwie jak najwcześniej. Nawet jeżdżąc po mieście, opłaca się używać wyższych biegów i jechać na możliwie najwyższym przełożeniu, ponieważ wyższy bieg z lekko wciśniętym pedałem gazu przekłada się na mniejsze spalanie.

samochod-jak-ograniczyc-zuzycie-paliwa

5. Obciążenie samochodu – bagażnik

Chyba nie trzeba tłumaczyć, że większa masa przekłada się na większe zużycie paliwa. Bardzo często w bagażnikach można znaleźć mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które tylko dodają zbędnych kilogramów. Są to wszelkie dodatkowe płyny, łańcuchy śniegowe, kable, oleje, narzędzia itp. Dodatkowym obciążeniem jest również bagażnik dachowy, z którego korzysta się dość rzadko, a mimo to wiele osób jeździ z nim przez cały rok.

Opróżnienie bagażników może się znacznie przyczynić do zmniejszenia zużycia paliwa. Przyjmuje się, że w nowych autach średniej klasy 100 kg dodatkowego obciążenia przekłada się na spalanie około 0,5 l benzyny na 100 km.

One thought on “Jak obniżyć zużycie paliwa?

  • Ciekawe, że stosuję się do wszystkich tych zaleceń, a dalej koszmarnie dużo spalam… to chyba kwestia auta i już lepiej nie będzie 🙁 A ceny nie maleją 🙁

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *