Szukasz pracy? Masz ciekawe ogłoszenie, ale nie wiesz, jak na nie odpowiedzieć? Jak podziękować za ofertę pracy? Podpowiadamy, jak radzić sobie z takimi niuansami.
- Gdzie szukać ofert pracy?
- Na jakie oferty pracy odpowiadać?
- Jak odpowiadać na oferty pracy?
- Currriculum Vitae jako odpowiedź na ogłoszenie o pracę
- Jak odpowiedzieć na ofertę pracy?
- O czym warto pamiętać, aplikując o pracę?
Gdzie szukać ofert pracy?
Dawniej pracy szukało się, pytając znajomych, przeglądając prasę. Dzisiaj przede wszystkim stawiamy na internet. W sieci nie brakuje stron z ogłoszeniami. Można przejrzeć oferty pracy na gowork.pl, gdzie da się filtrować je według kryteriów: miasto, stanowisko, typ umowy, wynagrodzenie. Dzięki temu możliwe jest zawężenie pola wyszukiwań. To pozwala na wygenerowanie w krótkim czasie tylko takich ogłoszeń, które są dopasowane do potrzeb.
Na jakie oferty pracy odpowiadać?
Przede wszystkim, nawet jeśli znalazło się ogłoszenie, które w pełni odpowiada potrzebom, warto powściągnąć emocje. Nie powinno się na nią odpowiadać od razu. Trzeba dobrze prześwietlić ofertę. Nie tylko pod względem korzyści, ale i bezpieczeństwa. Nie powinno się odpowiadać, w tym przesyłać CV z danymi, na ogłoszenia, które wydają się podejrzane. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na treść ogłoszenia. Warto prześwietlić nazwę firmy, jej adres, e-mail firmowy i adres strony www. Dobrze jest upewnić się, czy dane przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Polsce. Często wskazówką może być sama godzina, o której zamieszczono ogłoszenie. Warto upewnić się, czy nie ma się do czynienia z próbą wyłudzenia danych osobistych.
Jak odpowiadać na oferty pracy?
Dzisiaj serwisy z ogłoszeniami o pracę umożliwiają aplikowanie poprzez kliknięcie specjalnego pola. Wówczas ukazuje się formularz, w którym zamieszcza się dane potrzebne do kontaktu. Zazwyczaj jest też możliwość napisania własnej wiadomości. Bywa, że pracodawca korzysta z własnego formularza aplikacyjnego. Wówczas za pośrednictwem serwisu z ogłoszeniami podaje się tylko adres e-mail umożliwiający przesłanie dokumentu.
Najczęściej zatrudniający oczekuje kontaktu poprzez e-mail. Bywa, że odpowiedzią na ofertę jest umówienie spotkania. Rzadziej preferowany jest kontakt listowny lub telefoniczny. Co więc powinna zawierać odpowiedź na ogłoszenie o pracę?
Currriculum Vitae jako odpowiedź na ogłoszenie o pracę
Najczęściej w odpowiedzi na oferty pracy ogłoszeniodawca oczekuje przesłania CV. Warto więc je dobrze napisać. Przede wszystkim, choć w sieci jest wiele gotowych szablonów, zdecydowanie lepiej jest napisać je samodzielnie. Zwłaszcza nie warto kopiować formułek, które są bardzo charakterystyczne i mocno zapadają w pamięć.
Jak odpowiedzieć na ofertę pracy?
Z pozoru odpisanie na ofertę pracy, która nas interesuje, wydaje się bardzo proste. Jednakże nie do końca tak jest. Kontakt z przyszłym pracodawcą lub rekruterem może stresować. Warto więc przygotować się na to, by wiedzieć, w jaki najlepszy sposób odpowiedzieć na ogłoszenie. Co jest ważne?
Na początku należy przeczytać dokładnie ogłoszenie. Warto sprawdzić, jakie są wymagania, ale i oczekiwania pracodawcy. Dobrze jest, jeszcze zanim odpowie się na ofertę, upewnić się, czy aby na pewno spełnia się wszystkie wymogi.
W każdym CV nie może zabraknąć zgody na przetwarzanie danych osobowych. Ale to nie wszystko. Dobrze jest upewnić się, czy pracodawca nie oczekuje, aby w aplikacji znalazło się tylko CV, czy potrzebny jest jeszcze list motywacyjny. Bywa, że niezbędne jest również przygotowanie zdjęcia.
Pisząc odpowiedź na ogłoszenie o pracę, warto zachować zasady dobrego wychowania, a więc używać odpowiednich odniesień w tekście. Nie powinno się wysyłać pustego maila z załącznikiem. Warto napisać w nim kilka słów wprowadzenia.
Odpowiadając na ogłoszenie o pracę, nie powinno się prosić o więcej szczegółów i nie wysyłać CV, gdy to właśnie je powinno się załączyć w odpowiedzi na ofertę. Zachodzi prawdopodobieństwo, że nie uzyska się odpowiedzi. Nie ma co się dziwić. Rekruter często może po prostu pominąć tego typu maile, jeśli nawet nie wie, czy kandydat, aby na pewno nadaje się na dane stanowisko.
Zanim wyśle się plik z CV, dobrze jest upewnić się, jak jest podpisany. Najlepiej, gdy w nazwie pliku jest imię i nazwisko. Można też dodać nazwę stanowiska, na które się aplikuje. Zwłaszcza jeśli dana firma prowadzi rekrutację na więcej posad.
Warto sprawdzić, jaki rozmiar ma załącznik i go ewentualnie zmniejszyć. CV najlepiej zapisywać w formacie PDF. Wówczas na pewno nie będzie problemów z odczytem.
O czym warto pamiętać, aplikując o pracę?
Jest jeszcze jedna ważna zasada, której warto się trzymać, odpowiadając na ofertę pracy. Nie powinno się odpowiadać kilkakrotnie na to samo ogłoszenie. To nie zwiększa szans na dostanie pracy. Co więcej – może zadziałać odwrotnie. Rekruter może pomyśleć, że wysyła się ogłoszenia na chybił trafił, nie czyta się dobrze ofert.
No te szablony zdecydowanie ułatwiają napisanie dobrego CV. Tylko szkoda, że większość z nich są płatne…
Szkoda, że nie uczą tego w szkołach, tylko zawracają głowę cyklem rozwojowym pantofelka, który do niczego się nie przyda.
Rzadziej preferowany kontakt telefoniczny? To miałem jakiegoś pecha, bo to mnie WSZYSCY dzwonią. I weź tu się potem połap, która firma cię zaprasza na rozmowę, jak wysłałeś ponad 50 CV-ek. :/