Bank jako instytucja finansowa umożliwia nam między innymi gromadzenie pieniędzy. Otrzymujemy przelewy na konto, sami również je wykonujemy – jak jest wpłacać pieniądze do banku? Oto kilka metod, które zawsze się sprawdzają, choć mają swoje zalety i wady.
- Wpłata pieniędzy bezpośrednio w oddziale banku
- Pieniądze wpłać za pomocą wpłatomatu
- Wpłacaj pieniądze za pomocą aplikacji
- Pieniądze można wpłacić na poczcie
- Skorzystaj z wrzutni gotówkowej
- Wpłata pieniędzy w sklepie
Wpłata pieniędzy bezpośrednio w oddziale banku
Jak chce się wpłacić pieniądze do banku, najprostszą i najbardziej oczywistą metodą będzie odwiedzenie oddziału danej instytucji finansowej, w której ma się założony rachunek. W placówce podaje się najważniejsze informacje, chodzi tutaj przede wszystkim o dowód osobisty, a następnie przekazuje się pieniądze do rąk kasjera. On je przelicza, sporządza wniosek i na tym się kończy. Gotówka jest na naszym koncie od razu widoczna.
Pieniądze wpłać za pomocą wpłatomatu
Równie popularną metodą jest także wykorzystanie wpłatomatów. Jeszcze kilka lat temu nie było to standardem, ale obecnie już tak. Są to albo specjalne urządzenia stawiane obok tradycyjnych bankomatów, albo działają one w ich ramach. Wiele będzie zależało przede wszystkim od wykorzystanej technologi i możliwości danego sprzętu.
W każdym razie działa to w bardzo prosty sposób – używa się swojej karty debetowej, którą wkłada się do urządzenia, a następnie wpisuje PIN i określa zakres działania. Zamiast jednak uzyskać pieniądze, samemu się je wsadza do wyznaczonego okienka. Proste i szybkie. Można do tego wykorzystać także wpłatomaty mobilne, czyli specjalne samochody ze wbudowanymi terminalami.
Wpłacaj pieniądze za pomocą aplikacji
Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wykorzystania aplikacji mobilnych także mają coś dla siebie. Nie potrzeba to tego posiadania karty debetowej, a wystarczy odpowiedni program na telefonie. Chodzi tutaj przede wszystkim o popularny BLIK, choć za jego pomocą da się wpłacać pieniądze tylko w niektórych bankach. Działa to w ten sposób, że w okienku wpłatomatu wybiera się opcję działania Bliku, a następnie wprowadza się specjalny kod wygenerowany przez aplikację.
Pieniądze można wpłacić na poczcie
Jeżeli w twoim pobliżu nie ma banków ani bankomatów czy wpłatomatów, można skorzystać także z poczty. Ten sposób nie jest już tak popularny i wcale nie należy do tak oczywistych jak jeszcze kilkanaście lat temu. Rzecz jasna spowodowane jest to wadami, z jakimi się to wiąże. Po pierwsze sposób ten nie jest ani szybki, ani tani. Przekaz pocztowy to około 3 dni robocze, do tego trzeba też zapłacić, a im więcej chce się wpłacić, tym wyższy koszt.
Skorzystaj z wrzutni gotówkowej
Jest to kolejny mało znany sposób, który jednak powoli zyskuje na popularności. Nie jest tak rozpowszechniony głównie z tego względu, iż niewiele banków z niego korzysta, między innymi ING oraz PKO BP, przy czym nie w każdym oddziale się je znajdzie. Są to specjalne skrzynki do wpłat zamkniętych, gdzie wrzuca się specjalnie zapieczętowane koperty z pieniędzmi. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż mogą z niego skorzystać jedynie klienci biznesowi – przedsiębiorcy, jednostki budżetowe i administracyjne i innych działalności.
Wpłata pieniędzy w sklepie
Wpłacać pieniądze można w siedzibie banku, na poczcie i… w sklepie. Oczywiście nie w każdym, ponieważ możliwość ta dotyczy przede wszystkim sieci sklepów Żabka oraz Freshmarket i jest stosunkowo nowa. Wystarczy przy kasie poinformować o chęci wpłacenia gotówki i przekazać pieniądze. Są one przeliczane, a sprzedawca wprowadza dane do systemu. Konieczne jest przy tym posiadanie karty debetowej, która musi być przyłożona do terminalu w celu potwierdzenia transakcji. Przy pierwszej takiej wpłacie może być wymagane także przedstawienie dowodu osobistego.