Większość z nas żyje w przekonaniu, że panuje nad wydatkami. Jednak bilans miesięcznych domowych rachunków pokazuje często, że nie potrafimy sprawnie zarządzać domowym budżetem. Jak skutecznie optymalizować wydatki? Co zrobić, aby mądrze oszczędzać pieniądze?
Domowy budżet – jak zaplanować?
Efektywne budowanie osobistej zamożności wymaga wiedzy i dyscypliny, bez dobrej organizacji realizacja wytyczonych celów ekonomicznych nie jest możliwa. Finansowa edukacja pozwala sprawnie zarządzać domowym budżetem i mobilizuje do oszczędzania oraz inwestowania. Liczne publikacje specjalistów z zakresu ekonomii, rachunkowości, blogi, fachowe internetowe serwisy pokazują co zrobić, aby umiejętnie przejąć kontrolę nad swoim portfelem.
Dobrze sporządzić finansowy plan, szczegółowe zestawienie przychodów i wydatków pozwala na racjonalną ocenę z ilu kosztów możemy spróbować zrezygnować, aby zaoszczędzić. Dzieląc domowy budżet na kategorie, zyskujemy szansę na odłożenie określonej kwoty.
Co robić, aby dobrze zarządzać finansami osobistymi?
W każdym miesiącu warto uwzględnić podstawowe i jednorazowe wydatki, wszystkie koszty należy odnieść do kwoty wynagrodzenia. Regularne rachunki za czynsz, wodę, gaz, prąd, ratę kredytu, czy ubezpieczenie należy oddzielać od wydatków przeznaczonych na konsumpcję. Dobrze jeśli suma stałych opłat nie przekracza 60% uzyskiwanych dochodów.
Niesystematyczne koszty jak odzież, wizyta u lekarza, prezenty, wyjazd na wakacje, czy remont pochłaniają dużą część naszych domowych finansów, dlatego to istotny punkt podczas sporządzaniu planu i nie wolno o nim zapominać. Warto sumować wszystkie dodatkowe wydatki w skali całego roku, wtedy będziemy wiedzieli, ile powinniśmy zaoszczędzić w każdym miesiącu, aby je pokryć.
Jak mądrze oszczędzać pieniądze?
Podczas analizy domowego budżetu nie może zabraknąć redukcji zbędnych wydatków, w ten sposób zyskujemy środki, które warto zainwestować. Dobry plan oszczędzania nie powinien wiązać się z wielkimi wyrzeczeniami, ponieważ wtedy przedsięwzięcie okaże się zbyt stresując i nie starczy nam chęci do dalszego cięcia wydatków.
Trzeba pamiętać, że oszczędzanie musi zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb, dla każdego z nas co innego stanowi wartość. Dobrze nie ulegać reklamie, modzie i kolejnym trendom, które generują niepotrzebne koszty. Nie warto jednak rezygnować ze swoich pasji. Jeśli wydatki związane z miesięcznym karnetem na basen i siłownie pochłaniają sporo pieniędzy, możemy poszukać tańszych alternatyw, promocji i zniżek.
Warto wdrożyć nawyk automatycznego przelewania pieniędzy na konto oszczędnościowe. W chwili kiedy wynagrodzenie wpływa na rachunek, dobrze ustalić konkretną sumę lub procent od wypłaty. Duża kwota, ponad miarę naszych potrzeb, dostępna na bieżącym koncie to stała pokusa nadprogramowych wydatków. Najlepiej korzystać z elektronicznych możliwości oszczędzania, gromadzenie środków w przysłowiowej skarpecie generuje to samo ryzyko.