Obligacje skarbowe są produktem, który od dłuższego czasu jest oferowany przez Skarb Państwa. Na przestrzeni czasu dostępna oferta ulega jednak zmianie. Dynamicznie zmienia się również inflacja, która może odgrywać ważną rolę przy decyzji o zakupie obligacji skarbowych. Warto więc śledzić najnowszą ofertę Ministerstwa Finansów i sprawdzić jakie obligacje skarbowe można kupić w 2023 roku.
- Jakie obligacje skarbowe można kupić w 2023 roku?
- Obligacje skarbowe krótkoterminowe 3-miesięczne
- Obligacje skarbowe średnioterminowe 4-letnie
- Obligacje skarbowe długoterminowe 12-letnie
Jakie obligacje skarbowe można kupić w 2023 roku?
Obligacje skarbowe to jedna z form inwestycji. Te konkretne papiery wartościowe emituje polski Skarb Państwa i dostępne są w zasadzie od ręki. Obligacje skarbowe PKO BP można zakupić w oddziale Banku Polskiego, przez telefon, a jednym z wygodniejszych sposobów przeglądu aktualnej oferty jest strona internetowa.
Oferta obligacji skarbowych w 2023 roku zawiera kilka nowych propozycji oprocentowań, ale nie brakuje również ofert już znanych. Z łatwością można więc zakupić obligacje skarbowe krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. To czy warto inwestować w te produkty, zależy w głównej mierze od indywidualnej sytuacji inwestora. Przed decyzją dobrze jednak zagłębić się w szczegóły poszczególnych ofert.
Obligacje skarbowe krótkoterminowe 3-miesięczne
Obligacje skarbowe 3-miesięczne posiadają obecnie oprocentowanie 3% w skali roku. Jest to obligacja stałoprocentowa, odsetki naliczane są tu od wartości nominalne, a wypłata całości środków następuje po 3 miesiącach, przy wykupie. To jak kupić te obligacje skarbowe nie jest zbyt skomplikowane. Są one dostępne w każdym oddziale PKO BP w kraju, przez infolinię oraz w internecie.
Obligacje skarbowe średnioterminowe 4-letnie
Obligacje skarbowe 4-letnie posiadają na ten moment oprocentowanie równe 7% w pierwszym okresie odsetkowym (1 rok) i wypadku tego produktu jest zmienne ono zmienne. W następnych rocznych okresach stanowi ono sumę marży odsetkowej oraz inflacji. W przypadku tej obligacji średnioterminowych wypłata środków następuje po każdym rocznym okresie odsetkowym.
Obligacje skarbowe długoterminowe 12-letnie
Obligacje skarbowe 10-letnie posiadają na ten moment oprocentowanie równe 7,50% w pierwszym okresie odsetkowym (1 rok). W odróżnieniu od reszty, obligacje skarbowe 12-letnie mogą zakupić jedynie beneficjenci rządowego programu “Rodzina 500+”. Różni się w tym przypadku również to jak kupić obligacje skarbowe. Można je zakupić w placówkach PKO BP oraz przez internet. Zakup tych obligacji skarbowych długoterminowych przez telefon jest niemożliwe. Oprócz tych aspektów ta obligacja skarbowa wydaje się podlegać tym samym zasadą co reszta produktów.
Odpowiedzi na pytanie, jakie obligacje skarbowe można kupić w 2023 roku najlepiej szukać więc u samego źródła. Rządowa strona Ministerstwa Finansów oferuje bowiem pełen przegląd aktualnej oferty. Znajdują się tam obligacje krótkoterminowe, średnioterminowe, np. obligacje skarbowe 4-letnie oraz długoterminowe.