Klasa energetyczna a zużycie energii. Kiedy warto dopłacić do energooszczędnego sprzętu?

Masz już dość wysokich rachunków za prąd? Wyłączasz niepotrzebny sprzęt, listwy na noc? Szukanie oszczędności warto zacząć od… zakupu nowych urządzeń. Jak to? Wyjaśniamy.

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna, czy też klasa efektywności energetycznej, jest to wskaźnik pokazujący, jakie będzie roczne zużycie prądu przez sprzęt. W praktyce jest to parametr, który określa, ile kilowatogodzin zużywa urządzenie w skali roku, czyli – ile prądu pobiera.

Dyrektywy unijne wymagają od producentów podawanie tych informacji na etykiecie urządzenia – to charakterystyczne, kolorowe paski, na których znajdują się oznaczenia literowe. A jakie klasy energetyczne można wyróżnić?

Rodzaje klas energetycznych

Teoretycznie, klasy energetyczne oznacza się w skali A-D lub A-G (w zależności od rodzaju urządzenia). Dlaczego teoretycznie? Ponieważ w praktyce zakup elektroniki o klasie C czy D (o dalszych nie wspominając) wymagałoby nie lada poszukiwań i zachodu. Dla porządku dodamy tutaj, że akcesoria gospodarstwa domowego o klasie A są najbardziej energooszczędne i analogiczne, te o klasie B, C, D itd., będą zużywać więcej prądu.

Czy w takim razie wszystkie sprzęty AGD/RTV dostępne są w klasie A i parametr ten jest nieistotny? I tak, i nie. Ze względu na rozwój technologii, konieczne stało się wprowadzenie dodatkowych oznaczeń i tak dostępna jest skala A, A+, A++ oraz A+++.

Pralka

Klasa energetyczna a zużycie energii

Jak już ustaliliśmy, klasa energetyczna określa zużycie energii, co w konsekwencji wpływa na wysokość Twoich rachunków za prąd. Tylko trzeba mieć świadomość kilku istotnych aspektów.

Po pierwsze, należy porównywać klasę efektywności energetycznej tego samego typu urządzeń, co jest chyba jasne. Lecz po drugie, trzeba mieć na uwadze, że wyliczenia te dotyczą badań przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych. Może okazać się, że urządzenie będzie pobierać więcej prądu, niż jest to wskazane przez producenta, a wpływ na to będzie mieć zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura czy niewłaściwa eksploatacja (najczęściej jest tak w przypadku lodówek).

Roczne zużycie energii pralki w klasie A może wynosić ok. 180 kWh, a w klasie A+++ już tylko 110 kWh, więc wydawałoby się, że wniosek jest oczywisty. Ale trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną zmienną, jaką jest cena sprzętów.

Klasa energetyczna a cena urządzeń

Gdyby zastosować się do wszystkich wcześniejszych informacji, to każdy z nas powinien decydować się na sprzęt będący w klasie A+++, czyli ten najbardziej energooszczędny, przyjazny dla Twoich rachunków i środowiska.

Problem jednak jest w tym, że różnica w cenie urządzenia w klasie A+, A++ czy A+++ może być bardzo wysoka. Dochodzi do tego, że potencjalne oszczędności nadal będą niższe niż cena, jaką dopłacasz za wyższą klasę. Co więcej, uwzględnić trzeba potencjalny okres żywotności urządzenia.

Wcześniej wspominaliśmy, że powinno się porównywać sprzęty tego samego rodzaju. Tu należałoby doprecyzować, że podobna powinna być ich wielkość, pojemność oraz ilość funkcji. W innym wypadku wnioski mogłyby nie mieć żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Jak robić zakupy, żeby nie zwariować w tym natłoku informacji? Zawsze urządzenie o klasie A czy A+ będzie lepszym rozwiązaniem niż klasy poniżej. Jeśli natomiast myślisz o zakupie elektroniki i nie wiesz, na którą klasę A się zdecydować, to niech wyznacznikiem będzie różnica w cenie. Warto szukać promocji, wyprzedaży i taniej kupować bardziej energooszczędne akcesoria AGD.

One thought on “Klasa energetyczna a zużycie energii. Kiedy warto dopłacić do energooszczędnego sprzętu?

  • Przeliczam zawsze. Patrzę, o ile coś jest droższe z wyższą klasą i jaką da oszczędność. Staram się iść w energooszczędne rozwiązania.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *